Latviešu tautas mākslas savienība
KONFERENCĒ "TAUTAS LIETIŠĶĀ MĀKSLA RĪGĀ" APSTIPRINA REZOLŪCIJU PAR TAUTAS LIETIŠĶĀS MĀKSLAS TURPMĀKO NOZARES ATTĪSTĪBU
17. janvārī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar biedrību „Latviešu tautas mākslas savienība” organizēja konferenci „Tautas lietišķā māksla Rīgā”, kuras mērķis bija aktualizēt tautas lietišķās mākslas nozares būtiskākās problēmas un iezīmēt turpmākos nozares attīstības pamatprincipus.
Konferencē uz sabiedrisku diskusiju un viedokļu apmaiņu pulcējās nozares speciālisti, valsts un pašvaldības kultūras politikas pārstāvji, zinātnieki un lietišķās mākslas meistari.
Diskusijas rezultātā tika pieņemta rezolūcija, kurā ir iestrādāti priekšlikumi un ieteikumi tautas lietišķās mākslas nozares attīstībai. Rezolūcijā rosināts Rīgas pašvaldībai izveidot Rīgas konsultatīvo tautas lietišķās mākslas nozares padomi, kuras uzdevums būs analizēt situāciju tautas lietišķās mākslas nozarē, kā arī sniegt priekšlikumus par turpmāko attīstības stratēģiju.
„Tautas māksla nāk no mūsu folkloras, senču darba tikuma un mūsu identitātes. Šodien mums ir jādomā, vai mēs to izmantojam pilnībā un mērķtiecīgi. Domāju, ka mums ir nopietni jāstrādā, lai saglabātu augsta līmeņa tautas mākslu, lai nodrošinātu tās nepārtrauktību un attīstību. Rīgā darbojas gandrīz puse no tautas mākslas nozarē strādājošajām lietišķās mākslas studijām un meistariem, un Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvaldei ir dots uzdevums izstrādāt rīcības plānu tautas mākslas kolektīvu attīstībai un infrastruktūras uzlabošanai” – konferencē uzsvēra Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Eiženija Aldermane.
Vēršoties pie kultūrpolitikas izstrādātājiem un ieviesējiem tika izteikts priekšlikums aktualizēt un popularizēt tautas lietišķās mākslas studiju, kā tradicionālo amatu prasmju zināšanu un pārmantošanas institūciju un to nozīmību nozares attīstības kontekstā. Konferences rezolūcija paredz rosināt Kultūras ministriju risināt nozares juridiskās aizsardzības stratēģijas jautājumus, iestrādājot noteikumus topošajā Tradicionālās kultūras mantojuma likumā vai veicot grozījumus Dziesmu svētku likumā. Turklāt arī atcelt tajā 16.06.2009. izdarītos grozījumus, kas pārtrauca mērķdotācijas finansējumu pašvaldību tautas mākslas kolektīvu vadītāju darba samaksai. Savukārt Izglītības un zinātnes ministriju aicināt rast iespēju kopā ar nozares attīstības stratēģijas veidotājiem vienoties par Tautas daiļamata meistara nosaukuma statusa būtību. Tāpat arī izstrādāt priekšlikumus izglītības specifikai tautas mākslā, lai palielinātu tālākizglītības iespējas, kas motivētu jaunatni iesaistīties tradicionālo tautas mākslas prasmju saglabāšanā un pilnveidošanā.
Līdz pat 28. janvārim katru darba dienu Rātsnamā apskatāma konferences laikā atklātā tautas lietišķās mākslas meistaru darbu izstāde „Rīgas meistari”.
(Pārpublicēts no Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta mājas lapas)
KONFERENCE "Tautas lietišķā māksla Rīgā"
17. janvārī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar biedrību „Latviešu tautas mākslas savienība” organizēja konferenci „Tautas lietišķā māksla Rīgā”, kuras mērķis bija aktualizēt tautas lietišķās mākslas nozares būtiskākās problēmas un iezīmēt turpmākos nozares attīstības pamatprincipus.
Konferencē rādītās prezentācijas:
Aktuālais nemateriālā kultūras mantojuma politikā. Tradicionālās kultūras mantojuma likums.
Kultūras ministrijas Stratēģijas un reģionālās kultūrpolitikas nodaļas vecākā referente Signe Pujāte
Valsts kultūrpolitikas ieviešana tautas lietišķās mākslas nozarē.
Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra tradicionālās kultūras eksperts lietišķajā mākslā Linda Rubena
Rīgas pašvaldības kultūrpolitika tautas lietišķās mākslas atbalstīšanā Rīgā.
Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Kultūras pārvaldes priekšniece Dzidra Šmita
Daugavpils Māla mākslas centrs. TLMS „Latgale” keramiķis Valentīns Petjko
Tautas lietišķās mākslas studijas Liepājā. Vīzija un realitāte.
Liepājas pilsētas Domes Tautas mākslas un kultūras centra direktore Baiba Kļava
Tukuma muzeja Audēju darbnīca. Vadītāja Zane Neilande - Sieradzka
Profesionālās izglītības iespējas tautas mākslā.
IZM Valsts izglītības satura centra vadītāja vietniece, Interešu izglītības un tālākizglītības departamenta direktore Agra Bērziņa
Tautas lietišķās mākslas laikmetizēšana.
Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja - Zīmola fonda valdes locekle Vanda Maria Dauksta
Sadarbības iespējas. Tradicionālais un laikmetīgais mūsdienu mākslā.
Latvijas Dizaineru savienības valdes locekle Anita Grase
Starptautiskā sadarbība tautas lietišķās mākslas nozarē. Publicitāte.
LU Latvijas Vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas vadītāja Aija Jansone
Izstādes kā meistarības un radošuma atskaites forma. Tekstilmāksliniece Baiba Vaivare
Muzejs un tautas lietišķās mākslas joma. Ieskats 60 gadu ilgajā pieredzē.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Ilze Ziņģīte
Sabiedrības līdzdalība. Tautas māksla mūsdienās - situācijas analīze.
Biedrības "Latviešu tautas mākslas savienība" valdes priekšsēdētāja Dagmāra Prīberga
Visas tiesības aizsargātas © Jebkāda informācijas izmantošana ir iespējama tikai un vienīgi ar iepriekšēju saskaņojumu. Ar saskaņojumu pārpublicēt lapas saturu var tikai uzstādot hipersaiti uz tautasmaksla.lv lapu blakus nokopētajam saturam. Kopēt lapas saturu, bildes un video failus bez atsauces uz biedrības "Latviešu tautas mākslas savienība" - tautasmaksla.lv lapu ir stingri aizliegts.
Biedrība "Latviešu tautas mākslas savienība".©