Latviešu tautas mākslas savienība
Biedrība
"Latviešu tautas mākslas savienība"
Strazdu iela 4, Jūrmala, Latvija, LV-2008
latviesu.tautas.maksla@gmail.com
www.tautasmaksla.lv
+371 26300633
+371 29183391
Biedrība „Latviešu tautas mākslas savienība” (turpmāk tekstā – LTMS) ir dibināta 2002. gadā ar mērķi - saglabāt un attīstīt latviešu tautas lietišķo mākslu. Jāatzīst, ka sākotnēji LTMS aktivitāte ir bijusi salīdzinoši maza, bet 2007. gadā pēc Igaunijas tautas mākslas savienības priekšsēdētājas Liivi Soova uzaicinājuma aizsākās aktīva sadarbība ar igauņu tautas mākslas meistariem un līdzīgām tautas mākslas organizācijām Eiropā.
Jau 2008. gada vasarā LTMS bija iespēja organizēt Starptautisku konferenci par tautas mākslas jautājumiem un uzņemt Eiropas tautas mākslas un amatu federācijas (turmpāk tekstā - EFACF) delegātus Rīgā. Konferences dalībnieki no Somijas, Igaunijas, Zviedrijas, Slovākijas, Dānijas, Francijas apmeklēja latviešu Dziesmu un deju svētku pasākumus, kā arī iepazinās ar tautas mākslas situāciju Latvijā.
2009. gada martā LTMS notika pārvēlēšanas un tika ievēlēta jauna valde. Jaunās valdes vadībā LTMS ir atsākusi aktīvu darbību:
No 2009. gada 23. aprīļa līdz 26. aprīlim Tautas lietišķās mākslas studijas „Bārbele” (Rīga) un „Saulīte” (Valka) dalībnieces ar saviem darbiem piedalījās 10. Starptautiskajā mežģīņu festivālā Kiškunhalašā, Ungārijā.
2009.gada jūlijā sadarbībā ar Latvijas Folkloras biedrību Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica- 2009” ietvaros tika organizēts amatnieku tirgu Rīgā, Vērmanes dārzā. Pasākums notika 3 dienas un tajā piedalījās 184 amatnieki un organizācijas.
Jūlijā ar daļēju LTMS finansiālu atbalstu notika Adīšanas nometne Mazsalacā, kurā piedalījās 26 dalībnieces no dažādiem Latvijas reģioniem.
LTMS laikā no 2009.gada 27. augusta līdz 30. augustam Bratislavā, Slovākijā piedalījās EFACF rīkotajā konferencē, lai iepazīstinātu konferences dalībniekus ar tautas mākslas situāciju Latvijā un pieteiktu biedrības „Latviešu tautas mākslas savienība” iestāšanos Federācijā. Konferencē notika Federācijas valdes pārvēlēšanas. Viens no darba jautājumiem bija arī balsojums par Latvijas kā dalībvalsts uzņemšanu šajā starptautiskajā organizācijā.
2009.gada septembrī LTMS pārstāvji devās pieredzes apmaiņā pie tautas mākslas meistariem uz Lietuvu. Tikšanās notika Viļņā, Kultūras un tautas mākslas centrā, kur tika apmeklēta arī lietuviešu tautas mākslas izstāde.
2009.gada 22.oktobrī tika rīkota konference “Tautas māksla – situācija, problēmas, risinājumi”. (VKKF finansiāls atbalsts)
2010.gada jūnijā tika organizēts Gadatirgus Vērmanes dārzā, kā arī no 8.jūlija līdz 11.jūlijam, X Skolu jaunatnes Dziesmu un deju svētku ietvaros, Rīgā, Vērmanes dārzā LTMS sadarbībā ar Valsts Izglītības un satura centru tika rīkots lietišķās mākslas priekšmetu, izstrādājumu un amata prasmju demonstrējumu Gadatirgus.
2010. gada 20.-22. augustā Rīgā notika Rīgas svētki un LTMS organizēja Rīgas domes Kultūras pārvaldes atbalstīto projektu „Rīgas logi” (lietišķās mākslas izstrādājumu un amata prasmju demonstrējumu Gadatirgu un izstādi "Rīgas logi"), kura mērķis ir sekmēt tautas lietišķās mākslas nozares popularizēšanu un veicināt sabiedrības līdzdarbību tradicionālajos Rīgas svētkos.
Laikā no 2010.gada 3. oktobra līdz 6. oktobrim, ar daļēju VKKF finansiālu atbalstu, valdes priekšsēdētāja D.Prīberga kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes zinātniekiem pārstāvēja Latviju 5.Starptautiskajā konferencē "Tekstila maģiskā pasaule" Horvātijā. D.Prīberga piedalījās konferencē ar zinātnisku publikāciju un referātu "Ažūro tekstiliju (mežģīņu) sitematizācija un klasifikācija Latvijas teritorijā".
2011.gada 17.janvārī LTMS sadarbībā ar RD IKSD organizēja konferenci „Tautas lietišķā māksla Rīgā”, kuras mērķis bija aktualizēt tautas lietišķās mākslas nozares būtiskākās problēmas un iezīmēt turpmākos nozares attīstības pamatprincipus.
2011.gada augustā – LTMS organizēja lietišķās mākslas izstrādājumu izstādi un amatniecības prasmju demonstrējumus „Rīga 810”svētku ietvaros un pārstāvēja Latviju 25. tautas mākslas festivālā Budapeštā, Ungārijā.
2011.gada oktobrī - LTMS sadarbībā ar Rīgas domi organizēja tautas lietišķās mākslas izstādi Rīgas dienu ietvaros Sanktpēterburgā, Krievijas Etnogrāfiskajā muzejā.
2011.gada novembrī LTMS pārstāvēja Latviju Starptautiskajā konferencē "Ornaments - atslēga uz pasauli" Tallinā, Igaunijā ar D.Prībergas zinātnisko referātu "Ornaments kā identitāte". Šīs konferences ietvaros notika tikšanās ar EFACF. Tika sniegts LTMS ziņojums par aktualitātēm tautas mākslā Latvijā.
No 2012.gada 18.aprīļa līdz 31.maijam LTMS ar 9 meistaru 13 darbiem piedalās Starptautiskā mākslas un amatniecības izstādē Eiropa 2012 (ART@CRAFT 2012 EUROPE) Gradecas pilsētā, Slovēnijā.
19.aprīlī Gradecas Mladinski Kultūras centrā notika Starptautiska konference, kura bija viens no lielākajiem kultūras pasākumiem Slovēnijā projekta „Maribora - Eiropas kultūras galvaspilsēta (ECC Maribor 2012)” ietvaros. Konferencē tika nolasīts referāts „Tautas lietišķā māksla un tradicionālā amatniecība Latvijā”. (Dalību projektā finansiāli atbalsta VKKF).
No 2012.gada 20.augusta līdz 15.septembrim izstāde turpinājās Klagenfurtes pilsētā, Austrijā.
No 11.jūnija līdz 15.jūlijam Sv.Pētera baznīcā notika Latviešu tautas mākslas savienības 10 darba gadu jubilejas izstāde MĀKSLA & AMATNIECĪBA Starptautiskā folkloras festivāla BALTICA-2012. Latvija (6.-15.jūlijs) programmas ietvaros. Tajā piedalījās tikai organizācijas biedri. Izstādi apmeklēja vairāk kā 5 000 skatītāji. (Projektu finansiāli atbalsta RD IKSD Kultūras pārvalde)
2012.gada 6.-8. jūlijā – notika Starptautiskā folkloras festivāla BALTICA 2012 Meistaru Gadatirgus Vērmanes dārzā. (Projektu finansiāli atbalsta VKKF).
2012.gada 18.- 20. augustā - LTMS piedalās Eiropas tautas mākslas amatniecības federācijas /EFACF Ģenerālās asamblejas konferencē Stokholmā, Zviedrijā un sniedz ziņojumu par padarīto Latviešu tautas mākslas savienībā pēdējo trīs gadu laikā. Tiek iezīmēta starptautiskas konferences par mākslas amatniecības attīstības jautājumiem organizēšana Latvijā 2014.gadā.
Ar 2012.gada 1. augustu starptautisko jautājumu koordinatore G.Prīberga tiek izvirzīta darbam projektā INNOCRAFTS Eiropas Savienības Struktūrfondu 3.mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” starpreģionu sadarbības programmas “INTERREG IVC 2007.-2013.gadam” ietvaros. Ar RD IKSD uzaicinājumu LTMS piedalījās apvienotajos starpreģionu semināros un studiju vizītēs visa projekta laikā līdz 2014.gada beigām. Pasākuma mērķa - galvenā ideja ir atklāt vērtības, kas veido identitāti, dažādu Eiropas mākslas, amatniecības, kultūras pilsētu un UNESCO Pasaules Kultūras mantojuma kontekstā, kā arī stiprinātu uzņēmējdarbības politiku mākslas un amatniecības jomā ar mērķi veicināt uzņēmējdarbību un uzņēmumu radīšanu mākslas un amatniecības nozarē.
No 2012. gada 14. novembra līdz 16. novembrim notika Rīgas dienas Maskavā, Krievijā, Rīgas dienu ietvaros RD Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar LTMS organizēja izstādi "Rīgas meistari".
2012.gada decembra mēnesī noslēdzās lielākais bērnu un jauniešu mākslas projekts Jūrmalas pilsētā - 12.Starptautiskais vizuāli plastiskās mākslas konkurss "Es dzīvoju pie jūras". LTMS piedalījās žūrijas darbā un izteica atzinības, kā arī piešķīra 7 simpātiju balvas 12.Starptautiskā vizuāli plastiskās mākslas konkursa "Es dzīvoju pie jūras" ar apakštēmu “Jūras melodijas" dalībniekiem.
2012.gada decembrī RD Izglītības, kultūras un sporta departaments atbalstīja LTMS projektu "Darināsim Ziemassvētku rotājumus".
2013.gadā sakarā ar Eiropas Savienības struktūrfondu 3.mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” starpreģionu sadarbības programmas „INTERREG IV C 2007. – 2013. gadam” apstiprināto projektu “INNOCRAFTS” (PVS ID 2951) un projekta realizētāju lūgumu izvirzīt ekspertu projekta veiksmīgai realizācijai no Latviešu tautas mākslas savienības, G.Prīberga pārstāvēja biedrību LTMS projekta INTERREG IVC projekta „Reģionālā sadarbība amatniecības attīstībai” apaļā galda diskusijās.
2013.gadā no 21.jūnija līdz 2013.gada 8.septembrim Rīgas Mākslas telpā XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētku ietvaros notika tautas lietišķās mākslas izstāde "Dziesma top citādi". Savukārt no 2.līdz 7.jūlijam Vērmanes dārzā, Rīgā notika Lietišķās mākslas priekšmetu vai izstrādājumu un amata prasmju demonstrētāju gadatirgus.
2013.gada septembrī Somijas amatniecības organizācija svinēja 100 gadu jubileju un tās ietvaros notika dažādi pasākumi, kā nozīmīgākie no tiem (EFACF) Ģenerālās asamblejas valdes sēde 2013.gada 25.septembrī un konference „Kultūra dzīvo Amatniecībā”, kā arī meistardarbnīcu apmeklēšana Jyväskylä pilsētā 2013.gada 26.,27 septembrī. Ģenerālās asamblejas valdes sēdē, 2013.gada 25.septembrī, Latvija kā viena no 10 EFACF dalībvalstīm, atskaitījās par savas institūcijas līmenī padarīto tradicionālās amatniecības saglabāšanā un attīstībā.
2014.gada jūnijā INNOCRAFTS projekta ietvaros notika Starpreģionālajā mācību sanāksmē 18. un 19. jūnijā Rīgā. Šajā projektā piedalījās 16 dalībvalstis un pārstāvji no tām apmeklēja Rīgu, kas cieši saistīti ar mākslu un amatniecību un tās attīstību, tā bija lieliska iespēja parādīt Rīgas meistaru darbus, veicināt diskusijas un dibināt kontaktus tālākajai sadarbībai (starptautiskie tirgi, gadatirgi, izstādes).
Laikā no 2014.gada 11.novembra līdz 2015.gada 1.februārim Rīgā, sv. Pēterbaznīcā notika starptautiska izstāde „Neparastās mežģīnes. Ažūrs mākslā un amatniecībā”. Izstāde tika organizēta kā Rīga 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākums un tajā piedalījās arī 21 ārzemju autors no Somijas, Vācijas, Norvēģijas, Bulgārijas, Anglijas, Francijas, Igaunijas, Lietuvas, Slovēnijas un Īrijas. Izstāde un tās dalībnieki dokumentēti filmā.
2014.gada 18.novembrī notika EFACF (Eiropas Folk Art and Craft Federation) ģenerālā asamblejas sanāksme. LTMS tika ievēlēta vēlēšanu komisijas sastāvā.
2014.gada 19.novembrī notika Starptautiskā kultūras konference "Neparastās mežģīnes. Jaunrade un starpdisciplinārā sadarbība mākslā un amatniecībā".
2014.gadā Eiropas Savienības struktūrfondu 3.mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” starpreģionu sadarbības programmas „INTERREG IV C 2007. – 2013. gadam” apstiprinātā projekta “INNOCRAFTS” ietvaros tika veikts pētījums „Internacionalizācija, profesionālie tīkli, informācijas apmaiņa amatniecības un mākslas sektorā. Latviešu tautas lietišķā māksla.” (Skatīt sadaļā Starptautiskā sadarbība)
2015.gada martā noslēdzās konkurss "Es dzīvoju pie jūras" gada tēma “Atpūta pie jūras" . LTMS piedalījās žūrijas darbā un izvirzīja ATZINĪBAI 8 dalībniekus lielākajā bērnu un jauniešu mākslas projektā Jūrmalas pilsētā - 14.Starptautiskais vizuālās mākslas konkursā "Es dzīvoju pie jūras". Šajā projektā piedalījās dažādu valstu un nacionalitāšu pārstāvji, kuru darbos spilgti izpaudās nacionālā domāšana, krāsu izjūta un dzīves uztvere. Konkursa izstādes atklāšana un laureātu apbalvošana notika 13.martā plkst.13.00 Līvu Akvaparkā.
2015.gada jūlijā - Sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju organizēts projekts “Burtiski burvīgs burziņš" (XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku ietvaros).
2015.gada jūlijā - Sadarbībā ar LNKC organizēts projekts “MEISTARI VĒRMANĒ" (Starptautiskā folkloras festivāla BALTICA-2015. Latvija programmas ietvaros).
2015.gada 4.,5. septembrī - LTMS piedalās Eiropas tautas mākslas amatniecības federācijas /EFACF Ģenerālās asamblejas konferencē Bratislavā, Slovākijā un sniedz ziņojumu par padarīto Latviešu tautas mākslas savienībā pēdējo trīs gadu laikā. Tiek iezīmēta starptautiskas konferences par mākslas amatniecības attīstības jautājumiem organizēšana Latvijā 2018.gadā.
2015.gada 20.,21.novembrī - LTMS ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes atbalstu, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru un Rīgas centrālo bibliotēku organizēja dažādās rokdarbu tehnikās pašdarināto tērpu skati "Radošais nemiers". Skatē piedalījās Tautas lietišķās mākslas studijas „Dzilna” (Limbaži), „Bārbele” (Rīga), „Austra” (Rīga), „Vīkale” (Ventspils), „Durbe” (Tukums)„Kursa” (Liepāja), „Riekums” (Valmiera), Skrīveru tekstilstudija „Putnu kalns”, Alīdes Lindes studija, Tautas tērpu centrs „Senā klēts” un Jaunais salons A, Baibas Balodes tautas lietišķās mākslas studija „Atkalnis” biedrība, Pamatskola „Rīdze” un individuālie meistari Ārija Cekule, Silvija Bērziņa un Irina Babāne.
2016.gada martā noslēdzās konkurss "Es dzīvoju pie jūras". LTMS piedalījās žūrijas darbā un izvirzīja ATZINĪBAI 8 dalībniekus lielākajā bērnu un jauniešu mākslas projektā Jūrmalas pilsētā - 15.Starptautiskais vizuāli plastiskās mākslas konkursā "Es dzīvoju pie jūras". Šajā projektā piedalījās dažādu valstu un nacionalitāšu pārstāvji, kuru darbos spilgti izpaudās nacionālā domāšana, krāsu izjūta un dzīves uztvere.
2017.gadā Rīgas Sv. Pētera baznīcā organizēta mākslas un amatniecības izstāde “Radošā dominante. Melnbaltā”.
2018.gada 5.-6.jūlijā organizēta EFACF Ģenerālās asamblejas sēde Rīgā.
2018.gadā no 1. septembra līdz 7.oktobrim Rīgas Sv. Pētera baznīcā organizēta mākslas un amatniecības izstāde “Radošā dominante. Svētki”.
2019.gadā no 10.jūlija līdz 1.septembrim Rīgas Sv.Pētera baznīcā organizētas mākslas un matniecības izstāde "Radošā dominante. Vasaras stihijas".
2019.gadā dalība EFACF sanāksmē, Tallinā, Igaunijā
2020.gadā dalība EFACF sanāksmē (attālināti, norise Norvēģijā)
2021.gadā dalība EFACF sanāksmē (attālināti, norise Austrijā)
2022.gadā dalība Eiropas Amatniecības organizācijas (nosaukumu maiņa no EFACF uz ECO) Ģenerālās asamblejas sanāksmē Budapeštā, Ungārijā
2023.gadā dalība Eiropas Amatniecības organizācijas sanāksmē Bratislavā, Slovākijā.
2008.-2016.gads -Sadarbība ar Latvijas Nacionālo kultūras centru - Darbs darba grupā pie Nemateriālā kultūras mantojuma likumprojekta. Izstrādāti priekšlikumi Nemateriālā kultūras mantojuma – tautas daiļamata meistarai Institūcijas atjaunošanā un izveidē.
2010.-2023.gads - organizētas pašdarināto tērpu skates "Radošais nemiers" Rīgas Centrālajā bibliotēkā.
Biedrība „Latviešu tautas mākslas savienība” aicina visus interesentus nākt kopā un darboties tautas mākslas izaugsmei.
Visas tiesības aizsargātas © Jebkāda informācijas izmantošana ir iespējama tikai un vienīgi ar iepriekšēju saskaņojumu. Ar saskaņojumu pārpublicēt lapas saturu var tikai uzstādot hipersaiti uz tautasmaksla.lv lapu blakus nokopētajam saturam. Kopēt lapas saturu, bildes un video failus bez atsauces uz biedrības "Latviešu tautas mākslas savienība" - tautasmaksla.lv lapu ir stingri aizliegts.
Biedrība "Latviešu tautas mākslas savienība".©