Latviešu tautas mākslas savienība
No 2024.gada 19. oktobra Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Draudzība” 65 gadu jubilejas izstāde “Krāsainie 65”.
Jubilejas izstādē apskatāmi bagātīgās krāsās stellēs austie lakati, no dabas krāsām iedvesmotās austās zvaigžņu segas no Zemgales novada, košie ziedu motīvi, kas izmantoti, aužot Latgales novada segas, savukārt, Vidzeme šajā izstādē izceļas ar tradicionālajām šatieru segām. Studijas dalībnieces iedvesmojušās no latviešu dizaineru – Jūlija Madernieka un Jūlija Straumes tekstilijām, radot unikālas segas.
Tautas lietišķās mākslas studija “Draudzība” dibināta 1959. gadā. Kopš 1972. gada studiju vada tekstilmāksliniece Irisa Blumate. Šobrīd TLMS “Draudzība” darbība saistīta ar aušanu, adīšanu, tamborēšanu, pērļošanu, mezglošanu, dažādu tehniku mežģīņu darināšanu, izšūšanu. Studijā darbojas 34 dalībnieces, kuras nodarbojas ar latviešu etnogrāfijā sastopamo tekstiliju ornamentu, krāsu un formu pētniecību, kā arī seno tekstilizstrādājumu kopēšanu un tautas mantojuma bagātības izmantošanu mūsdienu apģērbu un interjera priekšmetu veidošanu.
Studija aktīvi piedalās Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja rīkotajos pasākumos un demonstrē savas prasmes Rīgas pilsētas organizētajos svētkos. TLMS “Draudzība” darbi apskatāmi izstādēs Rīgā un citās Latvijas pilsētās, kā arī darbu kolekcijas tiek rādītas ārvalstīs – Somijā, Francijā, Polijā, Ungārijā, Austrālijā.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00, Jaunielā 29A.
Ieejas maksa 1,00 EUR.
Izstādes tapšanu atbalstīja Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Informāciju sagatavoja:
RVP iestādes “Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums””
projektu vadītāja Evija Pučinska
e-pasts: evija.pucinska@riga.lv
No 13. aprīļalīdz 26. maijam Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas“Kalvis”65 gadu jubilejas izstāde “Kopā”.
Izstādē “Kopā” apvienojušās divas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalvis” un “Gundega”, veidojot māksliniecisku simbiozi – arheoloģisko rotu kopijām sadraudzējoties ar etnogrāfijas iedvesmotiem apgleznotiem zīda un lina darbiem. Lai arī studijas dalībnieki rod iedvesmu dažādu gadsimtu latviešu mantojumā, rotas un tekstils vienmēr ir bijuši cieši saistīti.Izstādē ir apskatāmi 16 rotkaļu radošie darbi gan jaunradīti darbi, gan studijas zelta fonds.
Tautas lietišķās mākslas studija “Kalvis” ir dibināta 1959. gadā, no 1972. gada studiju vada Tautas daiļamata meistare Valda Kesnere.Studijas darbības mērķis ir nemateriālā kultūras mantojuma izzināšana, saglabāšana un popularizēšana mūsdienu sabiedrībā. Īpašā nianse ir celt gaismā latviešu kultūras unikālo mantojumu – baltu arheoloģiskās rotas. Studijas vadītāja Valda Kesnere stāsta: “Katrā rotā ir vairāki simboli, izmantojam Dieva zīmes, Māras zīmes, krustu krustu, Jumi, zalkti. Ugunskrusts ir viena no senajām zīmēm, atrasta jau pirms mūsu ēras un ļoti izplatīta visā pasaulē.”
Izstāde apskatāma katru dienu Jaunielā 29A no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00.
Ieejas maksa 1,00 EUR.
Izstādes tapšanu atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Foto: Eduards Mellups
Informāciju sagatavoja:
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”
projektu vadītāja Evija Pučinska
e-pasts: evija.pucinska@riga.lv
No 22. aprīļa līdz 4. jūnijam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29A, skatāma tautas lietišķās mākslas studiju radošo darbu izstāde “Cilvēks. Prasme. Tradīcija”, kas ir veltījums gaidāmajiem XXVII Vispārējiem latviešu dziesmu un XVII deju svētkiem un tā galvenā ideja balstīta tautas mākslas seno vērtību un prasmju saglabāšanā un to pārmantojamībā daudzu gadsimtu garumā.
Ātri, viens aiz otra traucas gadi un gadsimti. Pāri zemēm veļas kari un dažādas varas. Taču stipras tautas nezaudē savu dzīves ziņu un to turpina nākamās paaudzes.
Latviešu spējas reizēm ir apbrīnojamas – laiku plūdumā mēs nezaudējam sev raksturīgo un saglabāto, bet attīstām to tālāk. Mēs stipri turamies pie Latvijas tradīcijām un mūsu vērtībām. Pateicoties daudzajiem meistariem tautas lietišķā māksla neko nezaudē, bet kļūst aizvien pilnīgāka, rūpīgāk izstrādāta un krāsās bagātāka, saskaņotāka.
Izstādes ekpozīciju veido 13 Rīgas tautas lietišķās mākslas studiju meistaru un dalībnieku veidotie un darinātie darbi. Kopā Rīgā darbojas 26 tautas lietišķās mākslas studijas un ikvienam interesentam ir iespēja pieredzējušu meistaru vadībā bez maksas apgūt kādu no astoņām lietišķās mākslas nozarēm: tekstils, keramika, pinumi, rokdarbi, kokapstrāde, ādas mākslinieciskā apstrāde, metālkalumi un rotu darināšana. Studiju mājvietas ir gan kultūras centri, gan individuālās darbnīcas. Izstādē būs iespēja uzzināt arī vairāk par nozaru attīstību Latvijas teritorijā no senatnes līdz pat mūsdienām.
Izstādes darba laiks: I – III plkst. 10.00-18.00
IV plkst. 10.00-16.00
V-VII plkst. 10.00-18.00
Ieejas maksa 2,00 EUR, pensionāriem un skolēniem 1,00 EUR.
Informāciju sagatavoja:
Evija Spresle
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”
direktores vietniece radošajā darbā
Mob. tel.: 26620911
e-pasts: evija.spresle@riga.lv
Skatāma TLMS “Cēre” 50 gadu jubilejas izstāde “Rakstu rakstiem izrakstīti”
No 14. janvāra līdz 26. februārim Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” Jaunielā 29A ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Cēre” 50 gadu jubilejas izstāde “Rakstu rakstiem izrakstīti”. Studijā darbojas prasmīgas rokdarbnieces, kuras prot krāsainus dzīparus ieadīt, ietamborēt skaistos rakstos, lai stāstītu savus stāstus, atjaunotu un veidotu latviešu etnogrāfisko mantojumu.
Studijā var apgūt adīšanas, tamborēšanas, izšūšanas, mezglošanas, pērļošanas un citas prasmes. Dalībnieces pēta latviešu tautas lietišķās mākslas kultūras mantojumu, piedalās semināros, meistarklasēs, apgūst krāsu mācību, kompozīciju, un iegūtās zināšanas izmanto gan vēsturiski tradicionālu darbu veidošanā, gan modificē atbilstoši mūsdienu materiālu, krāsu un stilu tendencēm, radot jauna tipa māksliniecisko paņēmienu darbus, piemēram, pikseļveida adījumus, tapotos lakatus, jaundziju rakstraudžus.
Studijas vēsture sākās, kad 1972. gada rudenī satikās 10 čaklas sievas, kuras vēlējās sanākt kopā un nodarboties ar rokdarbiem. Pirmā vadītāja bija Tautas daiļamata meistare Ella Ceriņa. 9 gadu laikā nelielais rokdarbnieču pulciņš izauga kuplumā un meistarībā, līdz 1981. gadā ieguva Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu “Cēre”. No 2005. gada studijas vadība tiek uzticēta rokdarbu speciālistei, Laurai Krustiņai, kura turpina uzturēt spēcīgo latviskā kultūrmantojuma garu. Studijas nodarbības notiek Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolā, Skrindu ielā 1.
Izstāde “Rakstu rakstiem izrakstīti” apskatāma katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00, ceturtdienās no plkst. 10.00 līdz 16.00.
Ieejas maksa 1,00 EUR Izstādes tapšanu atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Informāciju sagatavoja:
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”
projektu vadītāja Evija Pučinska
e-pasts: evija.pucinska@riga.lv
No 29. jūlija Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29A ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” izstāde “Pūra lādes vēdināšana”. Tajā eksponēti studiju dalībnieču pēdējo trīs gadu laikā tapušie smalkie rokdarbi un lakati.
TLMS “Bārbele” mākslinieciskā vadītāja Gita Prīberga precizē: “Šī izstāde apvieno divus vienā – tā ir lielo lakatu, plecu lakatu, šaļļu un apkakļu izstāde un vienlaikus arī pieredzējušo meistaru godināšana. No “Pūra lādes” goda vietu ir ieņēmuši tie darbi, kas ir saglabāti ilgus gadus un tajā pašā laikā nav zaudējuši savu vērtību, bet tikai ieguvuši.”
Studijā var apgūt gandrīz visus tekstilrokdarbu amatus – izšūšanu, adīšanu, tamborēšanu, mezglošanu un jostu aušanu. Studijā piedāvā apgūt arī dažādus mežģīņu darināšanas amatus, kā frivolitē, knipelēšana, tenerifs un citus.
Tautas lietišķās mākslas studija “Bārbele” dibināta 1968. gadā. Studiju ilgus gadus vadīja Anna Krauze, kas bija izcila rokdarbniece un personība. Šajā izstādē viņai veltīts īpašs stends, jo šī gada 24. aprīlī viņa būtu atzīmējusi savu 100 gadu jubileju.
Izstāde “Pūra lādes vēdināšana” apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 18.00.
Ieejas maksa 1,00 EUR
Foto: Ģirts Ozoliņš
Informāciju sagatavoja:
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”
projektu vadītāja Evija Pučinska
e-pasts: evija.pucinska@riga.lv
Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē, Jaunielā 29A no 16. jūnija līdz 24. jūlijam būs skatāma tautas lietišķās mākslas studiju izstāde “Krāsu spēles”, kas tapusi, izstādes māksliniecei Aijai Krūmiņai iedvesmojoties no šī gada starptautiskā folkloras festivāla “Baltica” tēmas – “Spēle”, un ir veltījums ikvienam festivāla dalībniekam, tautas tradīciju kopējam, kam ir interese par tradicionālo kultūru un tautas lietišķo mākslu. Izstādes apskates laiks nav izvēlēts nejauši, jo ekspozīcija apmeklētājiem tiek nodota vērtējumam īsi pirms latviešu vasaras saulgriežu svētkiem, kad daba ir sasniegusi savu pilnbriedu un mūs priecē krāsu spēles pļavās, mežos, māju sētās un tieši no dabas tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki smēlušies iedvesmu saviem radošajiem darbiem. Ieeja bez maksas.
Izstādes ekspozīciju veido 12 tautas lietišķās mākslas studijas, kas darbojas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” paspārnē pārstāvot sešas tautas lietišķās mākslas nozares – tekstilu, pinumus, rokdarbus, kokapstrādi, ādas māksliniecisko apstrādi un rotu darināšanu. Studiju pārstāv lietišķās mākslas meistari un tautas daiļamata meistari, kuru zināšanas ir nenovērtējamas un spējas iedvesmojošas, tādēļ tautas lietišķās mākslas studiju vadītāji pulcē ap sevi dalībniekus, kuri ir visdažādāko vecumu un profesiju pārstāvji, realizējot savas radošās idejas, kā arī saglabājot Latvijas nemateriālo kultūras mantojumu.
Izstādē piedalās tautas lietišķās mākslas studija “Rota”, “Plastika”, “Cilnis”, “Vasa”, “Kalvis”, “Gundega”, “Cēre”, “Valdziņš”, “Rīdze”, “Draudzība”, “Bārbele” un “Dzīne”.
“Ir pats gada viducis. Viena no pirmajām bērnības laika mīklām skan: “Abi gali balti, vidus zaļš.” Baltie gali mieram un rimtam darbam, bet vidus mirdz kā mozaīka, kuru jāsteidz izbaudīt. Saule ir zenītā un lietus mākoņi met varavīksnes lokus. Mūsu Latvija atmirdz visās krāsās, kuras spēlējas pļavu ziedos, ūdeņu atspulgos un krāšņos saulrietos. Daba griež lielo auglības deju.
Skaļāk atskan bērnu balsis rotaļās, brašāk skan vīru dziesmas un raitāk rit sievu sarunas. Mēs kāri uzsūcam šo vasaras bagātību, lai pietiktu radīšanas spēka visam gadam, tad varam savos darbos ieadīt, ieaust un ieveidot gan dabas krāšņumu, gan mainīgo debess jumu, gan ūdeņu mirdzumu. Meistaru redzīgās acis Latvijas skaistumu noglabā sirdīs un čaklās rokas darina darbus, kas pēc tam priecē ikvienu izstādes apmeklētāju un interesentu,” ar savām sajutām par izstādi un darbu radīšanu dalās izstādes māksliniece un tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” vadītāja Aija Krūmiņa.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Informāciju sagatavoja:
Evija Spresle
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”
direktores vietniece radošajā darbā
Mob. tel.: 26620911
e-pasts: evija.spresle@riga.lv
TLMS "Bārbele" izstādē "Baltais rokdarbu ceļš" Tukuma muzeja Tukuma audēju darbnīcā apskatāmas Dagmāras Prībergas un Gitas Prībergas mežģīnes, kā arī TLMS “Bārbele” dalībnieču rokdarbi.
Tautas daiļamata meistare un Latvijas Amatniecības kameras Goda meistare tekstilrokdarbu amatos Dagmāra Prīberga 30 gadus ir vadījusi TLM studiju “Bārbele”. Taču šobrīd tās vadību pārņēmusi Gita Prīberga, kura mīlestību uz rokdarbiem ir mantojusi no savas mammas un ir gatava turpināt iet balto rokdarbu ceļu.
Tautas lietišķās mākslas studija „Bārbele” dibināta 1968. gadā. Studijā var apgūt gandrīz visus tekstilrokdarbu amatus – baltā un krāsainā izšūšana, adīšana, tamborēšana, mezglošana un jostu aušana, arī dažādus mežģīņu darināšanas amatus – kā frivolitē, tenerifs, knipelēšana un citus. Dagmāra Prīberga kopš 1989. gada ir strādājusi pie studijas radošās izaugsmes, aicinot studijas dalībnieces piedalīties izstādēs ar konkrētām tēmām, tā padziļināti izpētot kādu izstrādājumu grupu vai rokdarbu veidu.
No 12. maija Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29A ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Vasa” 50 gadu jubilejas izstāde “Pilna mana vācelīte”. Izstādē eksponēti dažādi pinumi, kas studijā tapuši pēdējo 5 gadu laikā, kā arī studijas zelta fonds. Izstādi papildina TLMS “Austra” radošie darbi. Tautas lietišķās mākslas studijas “Vasa” mākslinieciskā vadītāja Maija Maskalāne aicina pievienoties studijas dalībnieku pulkam un apgūt tradicionālās pinumu tehnikas. Studijā pamatā darbus veido no kārklu klūgām vai egļu saknēm. Apgūstot pīšanas prasmes, iespējams veidot dažādus praktiskus priekšmetus, kuri var papildināt mājas interjeru vai radīt īpašas dāvanas tuvākajiem draugiem vai ģimenei. Visbiežāk tiek darinātas mazas un lielas cibas, vāceles, šķīvji, pīti klūgu grozi, paplātes un tīnes. Studijas dalībnieki atzīst, ka pīšana ir patīkama nodarbošanās, kas prasa lielu pacietību, akurātību un precizitāti, tomēr galarezultāts ir skaists un iepriecinošs. Studijas pirmsākumi ir meklējami 1972. gadā, kad Poligrāfiķu kultūras namā darbu sāka lietišķās mākslas studija “Poligrāfiķis”, kuras pirmie septiņi dalībnieki bija Tautas universitātes pinēju kursu beidzēji. Laikam ritot, pinēju kopas dalībnieku skaits pieauga, tika iegūta pieredze un sasniegts labs mākslinieciskais līmenis. 1981. gadā kolektīvam tika piešķirts Tautas studijas nosaukums un apstiprināts vārds “Vasa”. Studijas pastāvēšanas laikā pinēji ir piedalījušies izstādēs Latvijā, vairākās Eiropas valstīs un ASV. Vairāki darbi ir iepirkti Austrālijā, Norvēģijā, Dānijā un Zviedrijā kā arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un citu muzeju krājumos.
Izstāde “Pilna mana vācelīte” apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Ieejas maksa 1,00 EUR
Izstādes tapšanu atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība.
Informāciju sagatavoja:
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums”
projektu vadītāja Evija Pučinska
e-pasts: evija.pucinska@riga.lv
Tautas lietišķās mākslas studiju “Draudzība” un “Kalvis” 60 gadu jubilejas izstāde “60 dzirkstis”
No 4. oktobra līdz 7. novembrim Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē Jaunielā 29A, ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studiju “Draudzība” (tekstilmāksla) un “Kalvis” (tautas metālmāksla) 60 darba gadu jubilejas izstāde “60 dzirkstis”.
TLMS “Draudzība” un “Kalvis” darbības misija ir nemateriālā kultūras mantojuma izzināšana, saglabāšana un popularizēšana mūsdienu sabiedrībā. Svarīgs atskaites punkts studijām ir Vispārējie latviešu Dziesmu un Deju svētki, kad studijas piedalās lielajā tautas mākslas darinājumu izstādē. Izstāde vienmēr pulcē daudz apmeklētāju, kas nozīmē, ka sabiedrībā ir interese par tautas lietišķo mākslu un tā jāstiprina arī starp Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku norises laiku. Šajā jubilejas izstādē “60 dzirkstis” ir apskatāmi abu studiju raksturīgākie darbi – tekstilijas – segas, lakati, dvieļi; rokdarbi – cimdi, zeķes, pērļu jostas; senlatviešu arheoloģiskās rotas – aproces, saktas, kaklariņķi, un citi radošie darbi. Izstādē eksponēti arī vairāku Latvijas novadu etnogrāfiskie tautas tērpi.
1959. gadā tika dibinātas divas Tautas lietišķās mākslas studijas – metālapstrādes studija “Kalvis” un tekstilmākslas studija “Draudzība”. Kopš 1972. gada studiju “Kalvis” vada Tautas daiļamata meistare Valda Kesnere, bet studiju “Draudzību” Tautas daiļamata meistare Irisa Blumate. Šobrīd abu studiju darbība notiek Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiālē Ieriķu ielā 43A, kolektīvi vienmēr priecājas par jauniem interesentiem.
Jubilejas izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Ieejas maksa: pieaugušiem 1.00 EUR, pensionāriem un bērniem 0.70 EUR.
Izstādes tapšanu atbalsta RD Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
Tautas lietišķās mākslas studiju radošo darbu izstāde “Saules meitas rasā brida”
No 5. jūlija līdz 25. augustam Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē Jaunielā 29A, ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studiju radošo darbu izstāde “Saules meitas rasā brida”. Jau trešo gadu visas 13 KTMC “Ritums” studijas apvienojas, lai izveidotu kopīgu izstādi.
Izstādes “Saules meitas rasā brida” vadmotīvs ir smelties iedvesmu Latvijas dabā. Šobrīd ir ļoti aktuāli jebkurā gadalaikā doties dabā, lai atpūstos, smeltos iedvesmu un spēku nākamajiem ikdienas darbiem. Arī tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieki dodas individuālos izbraucienos vai kopīgos plenēros, kuros skicē, fotografē un iedvesmojas no Latvijas dabas. Studiju meistaru un dalībnieku radītie darbi būs ne tikai etnogrāfiski, bet arī tādi, kas veidoti izmantojot studijā iegūtās zināšanas citos amatnieku radošajos darbos.
Darbus veidojuši meistari un dalībnieki no Tautas lietišķās mākslas studijām “Bārbele”, “Rota”, “Dzīne”, “Rīdze”, “Plastika”, “Gundega”, “Draudzība”, “Kalvis”, “Cilnis”, “Vasa”, “Cēre”, “Valdziņš” un “Zemga”.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Ieejas maksa: 1.00 EUR
Izstādes tapšanu atbalsta RD Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Folk Applied Art Studios creative work exhibition “Latvian daughters wade in dew”
From July 5 to August 25, the exhibition hall of the Culture and Folk Art Centre “Ritums” features an exhibition “Latvian daughters wade in dew”. For the third year in a row, thirteen folk applied art studios of the culture centre “Ritums” present a joint exposition of their best works.
The motto of the exhibition “Latvian daughters wade in dew” – drawing inspiration from Latvian nature. Nowadays, the best way to relax, to get inspired, to refill individual physical and emotional resources is going outdoors. The participants of the applied art studios as well carry out individual trips or joint en plein air sessions, where they sketch, take photos, or just draw inspiration from the nature. The works presented are both ethnographic, and created using the knowledge acquired in the studios.
The works are made by masters and participants of the Folk Applied Art Studios “Bārbele”, “Rota”, “Dzīne”, “Rīdze”, “Plastika”, “Gundega”, “Draudzība”, “Kalvis”, “Cilnis”, “Vasa”, “Cēre”, “Valdziņš”, and “Zemga”.
Exhibition is opened daily from 11.00 till 17.00
Entrance fee 1.00 EUR
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
Aicina uz Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīne”45 gadu jubilejas izstādi
Tautas lietišķās mākslas studija „Dzīne” šogad atzīmē savu 45 gadu jubileju ar izstādi „45 gadskārtas”, kas norisinās Kultūras un tautas mākslas centrā „Ritums” Jaunielā 29A no 2019. gada 30. maija līdz 30. jūnijam.
Kokgriezēju studijas pirmsākumi meklējami 1974.gada oktobrī - tolaik to vadīja tēlniece Betija Strautniece. Kopš 2009. gada studijas vadītājs ir Krišs Erdmanis. TLMS “Dzīne” ik gadu aktīvi piedalās izstādēs un pasākumos, kā arī iesaistās Latvijai nozīmīgu tradīciju saglabāšanā un turpināšanā arī mūsdienīgā formā. Pieminot studijas nosaukuma izcelsmi, jāpaskaidro, ka dzīne ir jauns egļu dzinums. Koks aug, katru gadu veidojot vienu jaunu gadskārtu, kas šķērsgriezumā atgādina gredzenu - jo vecāks koks, jo vairāk gadskārtu. Tāpat kā koki, ik gadu arī TLMS “Dzīne” savam dzīves gājumam pievieno jaunu gadskārtu, šogad jau četrdesmitpiekto! “Dzīnes” meistariem ik gadu top arvien jaunas idejas, kuras pārtop taustāmos darbos. Izstādes ekspozīcijā var aplūkot karotes, abras, koka tupeles un citus sadzīviskus priekšmetus, kā arī dažādas skulptūras un ciļņus.
Ja citi meditē dziedot vai aužot, tad studijā “Dzīne” to dara grebjot koku. Šīs prasmes var salīdzināt, jo tas viss ir pacietīgs un ilgs darbs. Darbojoties radoši par laiku nevar domāt, tikai tad veidojas tādi īsti sirdsdarbi. Studija “Dzīne” ir vieta, kurā pulcējas cilvēki, kuriem koks ir mīļš materiāls ar kuru darboties un veidot īpašus darbus. Agrāk veidot darbus no koka bija nepieciešamība, jo veidoja darbarīkus, galda piederumus, pat apavus. Mūsdienās ir citādāk, tiek veidoti vairāk dekoratīvi darbi, kas parasti tiek nolikti goda vietā, lai gan studijas vadītājs Krišs Erdmanis uzsver, lai izgatavotās lietas izmanto ikdienā, jo tikai tā var izjust lietu vērtību. Protams roku darbs ir liela vērtība, tāpēc izgatavotās lietas bieži vien tiek dāvinātas. Viņaprāt, amata prasmju nākotne ir iespēja vairāk mainīt ikdienas ritmu, iet uz studiju un meditēt katram savā veidā.
Izstāde skatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00
Ieejas maksa izstādē:
pieaugušiem 1.00 EUR,
pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma 0.70 EUR.
Izstādes tapšanu atbalsta RD Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
Tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” 50 gadu jubilejas izstāde
Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” Jaunielā 29A no 12. oktobra ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” 50 darba gadu jubilejas izstāde “Sēdinām tos 50 tamborētos ratos”. Ceļš no izstādes uz izstādi, tēlaini izsakoties, ir kā brauciens, kurā jāiepazīst jaunas lietas, jāseko laikam, tomēr vienmēr ņemot līdzi pārbaudītas vērtības, kuras, strādājot tekstilrokdarbus, ir neizsmeļamas.
Šoreiz meistares piedāvā divas galvenās tēmas – mainīgo un pārmantoto – apģērbus un aksesuārus, kā arī tradicionālos rokdarbus - rakstainus dūraiņus, zeķes, linu dvieļu mežģīnes un tautas tērpu sastāvdaļas.
Studijas dalībnieces darbus ar mīlestību veido savai ģimenei un valstij. Studijas vadītāja Dagmāra Prīberga saka: “Šogad Latvijā svinam politisko simtgadi, bet studija svin latviešu tradicionālās kultūras un amatu prasmju svētkus, kas ir daudz, daudz senāki. Studijā “Bārbele” ir iespējams apgūt dažādas rokdarbu tehnikas, izveidotie darbi ik gadu tiek reprezentēti dažādās izstādēs ne tikai Rīgā, bet arī citur Latvijā. Iedzīvotāji, apskatot skaistos un smalkos izstāžu darbus, izrāda interesi, lai paši apgūtu kādu no rokdarbu prasmēm. Studijā vienmēr gaida jaunas dalībnieces, jo interese sabiedrībā pastāv, tikai reizēm ir pārāk maz informācijas, ka šādas studijas joprojām eksistē un tajās var darboties.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Ieejas maksa izstādē: pieaugušiem EUR 1.00, pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma EUR 0.70.
Projektu atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
Tautas lietišķās mākslas izstāde “ATSPULGI”
No 2018. gada 8. jūnija līdz 15. jūlijam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” izstāžu zālē Jaunielā 29A, ikviens aicināts apmeklēt tautas lietišķās mākslas vēsturisko darinājumu izstādi “Atspulgi”, kas kulmināciju sasniegs tieši XXVI Vispārējo Dziesmu un XVI Deju svētku laikā.
Par izstādes vadmotīvu kļuvusi ideja smelties spēku senču mantojumā. Mūsdienās tas atrodams gan vecvecāku mājās, gan muzeju fondos. Tautas studiju meistari un dalībnieki pārvērš senus, nolietojušos vai tikai fotogrāfijās atrodamus darbus vai to fragmentus jaunos un lietojamos priekšmetos.
Izstādē ir apskatāmi ne tikai tautas un ikdienas tērpa elementi un detaļas, bet arī interjera priekšmeti. Daži no senajiem priekšmetiem ir veidoti tā, lai atbilstu cilvēka vēlmēm un vajadzībām 21. gadsimtā.
Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums” ir mājvieta 13 tautas lietišķās mākslas studijām, kas darbojas saskaņā ar Dziesmu un deju svētku likumu un ir Vispārējo Dziesmu un Deju svētku dalībnieki.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Ieejas maksa: EUR 1,00
XXVI Vispārējo Dziesmu un XVI Deju svētku dalībniekiem no 30. jūnija līdz 8. jūlijam, uzrādot svētku dalībnieka ID karti, ieeja izstādē bez maksas.
Projektu atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
TLMS "Gundega" jubilejas izstāde “No pūra”
No 9. februāra Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē Jaunielā 29A ir apskatāma tautas lietišķās mākslas studijas “Gundega” 45 darba gadu jubilejas izstāde “No pūra”.
Tautas lietišķās mākslas studijas “Gundega” dalībnieces ir entuziastiskas un ļoti mērķtiecīgas, tieši tāpēc, atzīmējot studijas 45 darba gadu jubileju, notiek divas izstādes. Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē apskatāma izstāde “No pūra”, kurā dominē latviešu etnogrāfiskais stils ar studijas moderno redzējumu. Blakus austajiem darbiem – brunčiem, jostām, linu dvieļiem un galdautiem, ir eksponēti lielfomāta gleznojumi vaska batikas tehnikā uz lina auduma, iedvesmojoties no vecām apgleznotām pūra lādēm un skapjiem. Studijas dalībnieču motivācija aust ir saistāma ar viņām atstāto mantojumu. No pirmā Latvijas laika ir saglabājušies dažādi audumi – segas, brunči, dvieļi. Mantotais materiāls ir dalībnieču iedvesmas avots, jo pārmantotās rokdarbnieču prasmes un zināšanas ir tās, kas liek turpināt darboties šajā jomā. Iedvesmojoties no Latvijas simtgadei veltītā projekta “Katram savu tautastērpu” arī studijas dalībnieces mērķtiecīgi strādā pie tā, lai svētku gadā katra būtu noaudusi sev tautastērpa brunčus.
Tautas lietišķās mākslas studija “Gundega” savu darbību kā pulciņš uzsāka 1972. gadā Poligrāfiķu kultūras namā. No 2000. gada studiju vada Baiba Osīte. Šobrīd studijā līdzās aušanai dalībnieces veiksmīgi nodarbojas ar zīda apgleznošanu, kā arī apgūst dažādas batikas tehnikas.
Izstādi atbalsta RD Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Ieejas maksa pieaugušiem 1.00 EUR
Pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma 0.70 EUR
TLMS “Gundega” jubilejas izstādes otrā ekspozīcijas daļa ir apskatāma no 13. februāra līdz 10. martam KTMC “Ritums” filiālē Ieriķu ielā 43A 1. un 2. stāva foajē. Ieeja bez maksas.
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
TLMS "Rīdze" un "Cilnis" jubilejas izstāde “Tautu meita rotājās”
No 12. janvāra Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē Jaunielā 29A ir apskatāma tautas lietišķās mākslas studiju “Rīdze” un “Cilnis” 45 darba gadu jubilejas izstāde “Tautu meita rotājās”.
Latvijas valsts simtgades gadā sabiedrībā vērojams patriotisku noskaņu uzplaukums, tai skaitā vairojusies interese par tautas tērpu darināšanu, latviešu tautas etnogrāfisko mantojumu. Tas rosina vēlmi ne tikai apmeklēt tautas lietišķās mākslas izstādes, bet arī pašiem apgūt kādu no senajiem amatiem.
Izstādē “Tautu meita rotājās” ir apskatāmi arheoloģiskie, etnogrāfiskie un mūsdienu tautas tērpu elementi no dažādiem Latvijas novadiem. TLMS “Cilnis” eksponētie darbi ir pārskats par 45 gadu laikā padarīto, parādīti gandrīz visi iespējamie studijas darbības veidi – viengabalkalums, filigrānas rotaslietas, cizelēšana, kā arī jaunrade. Savukārt TLMS “Rīdze” rokdarbi un audumi ir pēdējo piecu gadu studijas dalībnieku veikums. Studijas darbos dominējošais novads šajā izstādē ir Kurzeme, kuru raksturīgo spilgtas krāsas un izteikti ornamenti.
Abas studijas savu darbību kā interešu pulciņi sāka 1972. gadā. Prasmīgu meistaru vadībā abi kolektīvi ieguva Tautas lietišķās mākslas studiju goda nosaukumus. Jau 25. gadu studiju “Rīdze” vada Tautas daiļamata meistars Māris Maniņš, kurš aust spēj iemācīt ikvienam interesentam.
Kopš 1981. gada studiju “Cilnis” vada Tautas daiļamata meistars Longins Švirevičs, kurš aktīvi darbojas, lai tiktu pārmantota cizelēšanas prasme.
Izstādi atbalsta RD Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Ieejas maksa pieaugušiem 1.00 EUR
Pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma 0.70 EUR
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
Ziemassvētku radošās darbnīcas “Manā dāvanu maisā”
Otrajā adventē, 10. decembrīno plkst. 11.00 Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” filiālē Ieriķu ielā 43A notiks Ziemassvētku radošās darbnīcas visai ģimenei “Manā dāvanu maisā”. Ieeja pasākumā bez maksas.
Adventa un Ziemassvētku laiks ir brīdis, kad apkārt valda īpaša atmosfēra.Jau trešo gadu kultūras centrs “Ritums” visiem interesentiem tiks piedāvātas radošās darbnīcas, kuras vadīs tautas lietišķās mākslas studiju vadītāji un dalībnieki. Darbnīcās varēs izgatavot mīļas un skaistas dāvanas gan sev, gan saviem tuvākajiem draugiem, radiem.
Pasākumā būs 14 radošās darbnīcas, kurās būs iespējams izgatavot dažādas rotas (rokasspāradzes no koka pērlītēm, ādas, dzijas, auskarus no ādas, kaklarotas un brošas no filca), apsveikuma kartiņas ar zīda elementiem, apgleznotus putnus, individuāla dizaina foto rāmjus, trīsdimensionālas papīra zvaigznītes, salmu puzurus, telpu un eglīšu rotājumus. Kā ierasts, neiztikt arī bez dāvanu iesaiņošanas, kuras glīti noformēt palīdzēs rūķi.
Pasākuma laikā apmeklētājus uzmundrinās rūķu meitene, kas aicinās apmeklētājus ne tikai radoši darboties, bet arī doties uz “Mārītes fotokompānijas” fotostūrīti, lai spilgtās dienas emocijas iemūžinātu priecīgos fotokadros.
Radošās darbnīcas ir veids kā atklāt jaunus talantus sevī un iemācīties vēl nedarītas lietas. Laipni gaidīti visi interesenti!
Projektu atbalsta Rīgas dome.
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
Jauna lietišķās mākslas izstāde "Kad krāsas satiekas" KTMC "Ritums"
No 28. septembra līdz 1. novembrim Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” darbu izstāde “Kad krāsas satiekas”. Tajā dominē visas spilgtās rudens krāsas – sarkanā, oranžā, dzeltenā un arī zaļā, kas pārtapušas lielos austos darbos – brunčos, lakatos un segās.Izstādē apskatāmi pavisam jauni darbi, kuri tapuši pēdējā gada laikā.
Tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” nodarbības notiek Ziepniekkalnā Graudu ielā 59, līdzās Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolai. Tajā darbojas gandrīz 60 dalībnieces, kuras aktīvipiedalās ne tikai izstāžu darbu radīšanā, bet arī dodas plenēros, lai savas zināšanas paplašinātu vēl vairāk. Šajā vasarā dalībnieces iedvesmu saviem darbiem guva ziedu dārzos un pļavās. Audējas dabas krāsu salikumus izmantojušas lielajos darbos, savukārt ziedi rosināja iedvesmu pievērsties arī rokdarbiem.
TLMS „Rota” vadītāja ir māksliniece Aija Krūmiņa, kuras vadībā studijas dalībniecēm ir iespēja gan uzlabot aušanas prasmes un apgūt dažādas rokdarbu tehnikas, gan arī iegūt teorētiskas un praktiskas zināšanas krāsu mācībā, kompozīcijā, etnogrāfijā. Studija pagājušajā gadā ar plašu darbu izstādi “Latvietes pūrs” Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzeja izstāžu zālē atzīmēja jau 50 darba gadus.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Ieeja maksa izstādē:
pieaugušiem EUR 1.00
pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma EUR 0.70
Informāciju sagatavoja:
Evija Pučinska
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Pucinska@riga.lv
Tautas lietišķās mākslas izstāde "Latviskais gars"
No 14. jūlija līdz 27. augustam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” būs apskatāma izstāde “Latviskais gars”, kurā apvienojušās visas Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas, piedāvājot apmeklētājiem kvalitatīvu un daudzveidīgu tautas lietišķās mākslas izstādi.
Tautas lietišķā māksla ir daļa no Latvijas kultūras mantojuma, un šajā izstādē būs apskatāmi 14 tautas lietišķās mākslas studiju dalībnieku radītie darbi. Tie būs gan audumi, pinumi, rotas, gan rokdarbi, ādas mākslinieciskās apstrādes un koka darinājumi. Šajos darbos redzams Latvijas novadu amatniecības savdabīgumus un atšķirības, kas izpaužas krāsu izjūtā, ģeometriskajos rakstos un tehniskajos izpildījumos. Tautastērpi, kas pauž tautas kultūras savdabību, ir izvēlēti par izstādes centrālajiem objektiem. Tos var uzskatīt par latvieša identitātes nesēju, simbolu, kā arī latvieša pasaules izjūtas, dzīves ritma un dabas vērojumu demonstrētājiem.
Nākamais gads solās būt notikumiem bagāts – XXVI Vispārējie latviešu Dziesmu un XVI Deju svētki, Latvijas simtgades svinības, ierastie gadskārtu svētki. Tieši tāpēc izstādes iekārtotāja un māksliniece, tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” mākslinieciskā vadītāja Aija Krūmiņa atzīst: “Tas, kas ir redzams izstādē ir nevis rezultāts, bet gan process. Nemitīgs process. Pateicoties tam protam vēl aust, adīt, izšūt, knipelēt, tamborēt, kalt rotas, apstrādāt ādu, pīt un grebt koku tā kā to darīja mūsu senči. Šīs prasmes labprāt nododam tālāk. ”
Izstādē piedalās tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele”, “Cilnis”, “Cēre”, “Dzīne”, “Draudzība”, “Gundega”, “Jumis”, “Kalvis”, “Plastika”, “Rota”, “Rīdze”, “Vasa”, “Valdziņš” un “Zemga”.
Starp tautas lietišķās mākslas darinājumiem izstādes apmeklētājiem ir iespēja aplūkot arī fotogrāfa Jāņa Romanovska fotogrāfijas, kurās redzams vidējās paaudzes deju kolektīvs “Rēvele” dažādu novadu tautas tērpos.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 18.00
Ieejas maksa EUR 1.00
Informāciju sagatavoja
Iluta Beķere
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums”
Kultūras menedžere
Mob. Tel.: 28714870
e-pasts: iluta.bekere@riga.lv
Izstāde "LAIMES AKA" TLMS Vasa un TLMS Cēre
Atklāta tautas lietišķās mākslas studiju “Vasa” un “Cēre” jubilejas izstāde “Laimes aka”
No 9.jūnija Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” izstāžu zālē Jaunielā 29A, ir apskatāma tautas lietišķās mākslas studiju “Vasa” un “Cēre” 45 darba gadu jubilejas izstāde “Laimes aka”.
Izstāde katram apmeklētājam dos iespēju apbrīnot radošos procesus un īpašās prasmes, kuru rezultātā, izmantojot dažādas tehnikas un materiālus, veidoti gaumīgi tautas mākslas priekšmeti.Lietišķās mākslas priekšmetu vērtība atklājas to ornamentos, krāsās, formās un struktūrā, kas ir kā atslēga latviskajai mākslai, kuras pirmsākums un iedvesmas avots meklējams tautas vēsturē, etnogrāfijā, tradicionālajā tautas kultūrā un mākslā.
Jau 45 darba gadus tautas lietišķās mākslas studiju „Vasa” un „Cēre” misija ir izzināt tradicionālo tautas mākslu, veicināt jaunradi, dot iespēju dažādu sociālo un vecuma grupu cilvēkiem apgūt latviešu tautas lietišķās mākslas priekšmetu darināšanas prasmi pinumos un rokdarbos. Studiju ikdienas darbs ir iepazīt un pilnveidot lietišķās mākslas estētiskās pamatvērtības, lai Latvija pastāvētu kā unikālas kultūras tauta.
Izstādes pamatkoncepcija saistīta ar to, ka katrs izstādes dalībnieks savu laimi ir atradis darbojoties lietišķās mākslas studijā. Vienam tā ir pinumu veidošana no klūgām, citam krāšņu adījumu radīšana no dzīpariem. Studiju popularizēšanas nolūkos, tika izveidoti informatīvi bukleti ar vizuāliem attēliem, kuri arī būs pieejamijubilejas izstādē.
Ieeja izstādē pieaugušiem 1.00 EUR
Pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma 0.70 EUR
Projektu atbalsta RD Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Informāciju sagatavoja:
Evija Zernevica
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Zernevica@riga.lv
Izstāde "ROTU MANTOJUMS" TLMS Kalvis
Tautas lietišķās mākslas studija “Kalvis” aicina iepazīt rotu mantojumu.
No 1. aprīļa līdz 7. maijam Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29a, apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalvis” izstāde “Rotu mantojums”.
Tautas lietišķās mākslas studija “Kalvis” savu darbību uzsākusi 1959. gada rudenī “Skolotāju nama” paspārnē. No 1972. gada par studijas vadītāju sāk strādāt Tautas daiļamata meistare Valda Kesnere. Sāk iezīmēties stingri nosprausts mērķis - celt gaismā latviešu kultūras unikālo mantojumu - arheoloģiskās rotas.Lielu atbalstu ar padomiem sniedz Vladislavs Urtāns un Latvijas vēstures muzeja arheoloģijas fondu glabātāji un speciālisti, mākslinieks Jānis Mikāns un Juris Urtāns.
45. gadu garumā TLMS “Kalvis” izveidojusies par vadošo rotkaļu kopu ar padziļinātām zināšanās senlatviešu rotu atdarinājumu izgatavošanā un pielietojumu apģērbā, kā latviskās identitātes saglabāšanā mūsdienu multinacionālajāsabiedrībā. Senlatviešu rotas nav tikai muzeju eksponāti, bet tām ir arī praktisks pielietojums, izceļot mūsdienu apģērbu valkātāju oriģinalitāti un piederību latvietībai. Pierādīt to ir Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalvis” rotkaļu mērķis.
Studijas rotas ir eksponētas Lietuvā, Igaunijā, Maskavā, Somijā, Japānā, Francijā, ASV, Ungārijā, Kiprā, Gruzijā, Jaltā, Norvēģijā u. c.
Tuvojoties Latvijas valsts simtgades svinībām, TLMS “Kalvis” dalībnieku veikums kopā ar tērpu kolekciju, ko veidojusi salona “Tīnes” vadītāja Ināra Vizma, tiek plašāk parādīts skatītāju vērtējumam izstādē “Rotu mantojums”.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00
Ieejas maksa:
Pieaugušiem EUR 1.00
Pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma EUR 0.70
Informāciju sagatavoja:
Evija Lūse
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums”
Direktores vietniece radošajā darbā
E-pasts: evija.luse@riga.lv
Izstāde "SKAPIS" TLMS Bārbele un LMS Zemga
Aicinām uz mūsdienīgu un sievišķīgu izstādi “Skapis” no 14. janvāra līdz 5. februārim Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums”, Jaunielā 29a, ikviens interesents ir aicināts aplūkot Tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” un Lietišķās mākslas studijas “Zemga” kopīgi veidoto izstādi “Skapis”.
Lietišķās mākslas studija “Zemga”, kuras pamatdarbība saistās ar ādas māksliniecisko apstrādi, ir radījusi izstādes darbus, kuri savā būtībā ir ļoti gaumīgi, moderni un praktiski, jo darbu autori tos veidojuši nēsāšanai un lietošanai. To vidū ir somas, zābaki un rotaslietas. Izstādes darbi tiks izkārtoti gluži kā skatlogos jeb stila grupās, kas sastāvēs no silueta, tērpa, detaļām un aksesuāriem. Izstādē piedalīsies arī Tautas lietišķās mākslas studija “Bārbele”, kas ar saviem smalkajiem un rūpīgi izstrādātajiem rokdarbiem lieliski papildinās no ādas veidotos darbus, radot īpašu, sievišķīgu un pārdomātu atmosfēru.
Lietišķās mākslas studijas “Zemga” vadītāja Inga Beikule par izstādi saka tā: „Skapis ir istaba, kur naktīs sačukstas Kleitas, un Somiņas dalās saimnieces noslēpumos. Brošiņas aprunā Krelles, bet Cepures un Šalles lepojas ar saviem rotājumiem. Skapis ir telpa, kur mitinās Gaume un Stils. Tajā no visu skatieniem noslēpušās Kļūdas un Vājības. Skapis glabā un sargā Sapņus un Vēlmes, kas mūs iedvesmo, palīdzot justies pievilcīgām un patikt sev...” Izstāde “Skapis” un savdabīgais izstādes darbu savienojumus apmeklētājam var būt kā iedvesmas avots tā gaumei un stilam, tā var atklāt apmeklētājiem viņu vājības, kā arī likt padomāt par sapņiem un vēlmēm.
Lietišķās mākslas studija “Zemga” darbojas kopš 1990. gada, radot gaumīgus, laikam un modei atbilstošus ādas darbus. Studiju vada Inga Beikule un viņa atzīst, ka vēsturiskais mantojums nemitīgi transformējas atbilstoši laikmetu priekšstatam par skaisto un derīgo, tomēr nezaudē savu identitāti. Studija savā darbībā cenšas radīt lietas, kas palīdz tās dalībniekiem savos izteiksmes līdzekļos būt atšķirīgiem, justies progresīvi un radoši, saglabājot savu nacionālo piederību.
Tautas lietišķās mākslas studija “Bārbele” savu darbību uzsāka 1968. gada un šobrīd to vada Dargmāra Prīberga, kas aktīvi strādā pie studijas radošās izaugsmes, aicinot studijas dalībnieces piedalīties izstādēs ar konkrētām tēmām, tā padziļināti izpētot kādu izstrādājumu grupu vai rokdarbu veidu. Tas ir interesanti gan pašām studijas dalībniecēm, gan skatītājiem.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00
Ieejas maksa
Pieaugušiem EUR 1.00
Pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma EUR 0.70
Informāciju sagatavoja:
Iluta Beķere
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums”
Kultūras menedžere
Mob. Tel.: 28714870
e-pasts: iluta.bekere@riga.lv
Izstāde "Smelties spēku Latvijā" TLMS Dzīne
Līdz 6.novembrim Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”, Jaunielā 29a, piedāvā ikvienam interesentam apskatīt Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīne” izstādi “Smelties spēku Latvijā”.
Tuvojoties gada patriotiskākajam mēnesim novembrim, Latvijā vienīgās darbojošās kokgriezēju studijas “Dzīne” dalībnieki priecē apmeklētājus ar saviem darbiem. Izstāde ir veidota ļoti latviskās un patriotiskās noskaņās. Izstādē “Smelties spēku Latvijā” piedalās arī Tautas lietišķās mākslas studija “Rota”, kas papildina TLMS “Dzīne” kokgriezumus ar saviem austajiem darbiem.
Izstādes pievienotā vērtība ir tās informatīvais saturs – populārāko kokgriešanā izmantojamo koku nozīme latviešu kultūrā, to īpašības, kā arī to efektīvākais un labākais pielietojums. Iekļauti arī latviešu dzejnieku darbi par kokiem.
Vārds “Dzīne” nozīme ir jauns egļu dzinums. Pašlaik studijā darbojas dažādu vecumu un profesiju entuziasti. Studijā ir sagatavoti 27 Tautas Daiļamata meistari un tās pašreizējais vadītājs Krišs Erdmanis atzīst, ka studijas darbības misija ir apmainīties pieredzēm, nodot tālāk tautas amatniecības prasmes, saglabājot etnogrāfiskos kanonus.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00
Ieejas maksa Pieaugušiem EUR 1.00
Pensionāriem un bērniem no 7 gadu vecuma EUR 0.70
Informāciju sagatavoja:
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums”
Kultūras menedžere Iluta Beķere
iluta.bekere@riga.lv
Izstāde "RAKSTRAUDŽI" TLMS Bārbele
Kultūras un tautas mākslas centrā “Ritums” no 14. septembra līdz 9. oktobrim būs apskatāma tautas lietišķās mākslas studijas “Bārbele” rokdarbnieču izstāde “Rakstraudži”.
Izstādes ideja radusies laikā, kad TLMS “Bārbele” vadītāja Dagmāra Prīberga strādāja pie grāmatas “Mežģīņu mantojums Latvijā. Senās mežģīnes. Praktiskā grāmata” izdošanas. Izstādes “Rakstraudži” mākslinieciskā koncepcija iecerēta koncentrējoties uz moderno tehnoloģiju un tekstilrokdarbu mijiedarbību. Izstādes tēma atklāsies gan taustāmos, gan virtuāli redzamos darbos, kuru smalkums un kvalitāte nav apšaubāma.
Izstādē būs apskatāmi tekstilrokdarbu praktiski paraugi. Dalībnieces pamato ideju ar to, ka katrs rokdarbnieks zina, cik neaizvietojams mācību līdzeklis ir paraugi, lai ne tikai iemācītos prasmes, bet arī apgūtu zināšanas meistardarbam. Gadsimtiem ilgi rakstraudži ir krājušies katra meistara kolekcijās kopumā veidojot savdabīgu rokdarbu prasmju attīstības vēsturi un atspoguļojot tradīcijas, kuras ir saglabājušās līdz mūsdienām.
Īpaši šai izstādei ir izveidots video darbs, kas tapis sadarbībā ar multidisciplināro mākslinieci Sabīni Moori. Video “mežģīnēs” savijās inscenēti kadri ar TLMS “Bārbele” dalībniecēm rokdarbu radīšanas procesā, kas filmēti šī gada vasarā pie Dagmāras Prībergas. Filmētais materiāls ir lietots kā audums, no kura grieztas un zīmētas mežģīnes, bet kā griezuma “instrukcijas” tika ņemti Dagmāras mežģīņu zīmējumi, veidojot abstraktas kustīgas kompozīcijas.
Izstāde apskatāma katru dienu no plkst. 11.00 līdz 17.00
Ieejas maksa:
Pieaugušiem EUR 1,00
Pensionāriem, bērniem virs 7 gadu vecuma EUR 0,70
Projektu atbalsta Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Informāciju sagatavoja:
Evija Zernevica
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Zernevica@riga.lv
Izstāde "Saknes" Dauderos TLMS Rezēda
Šā gada 18. maijā plkst. 17:00 LNVM nodaļā “Dauderi” (Sarkandaugavas iela 30) visi interesenti aicināti uz Tautas lietišķās mākslas studijas “Rezēda” izstādes “Saknes (latviešu pušķojumu vēsture)” atklāšanu.
Tautas lietišķās mākslas studija “Rezēda” savā pastāvēšanas 36. gadskārtā šoreiz vēlējās palūkoties senatnē un saprast, kas ir saglabājies un izturējis gadsimtu griežus māju – godu pušķošanā un vai pie latviešiem tas ir bijis augtā godā – uz svētkiem dekorēt māju, sētu, pagalmu un kā tas viss ir atnācis līdz mūsdienām. Lasot latviešu tautas dainas, mēs redzam, ka pušķošana, rotāšana ir bijusi ikdienas dzīve. Cilvēks dzīvoja saskaņā ar dabu, gadalaikiem, dzīves ritumu un centās šo savas dzīves telpu izskaistināt izmantojot ziedus, kokus, labību, koku saknes, ēveļu skaidas, putnu spalvas, auduma un papīra atgriezumus. Izmantoja visus dabas materiālus, kuri sažūstot nezaudēja krāsu, bija elastīgi, ņemot talkā adatu un diegu.
Piemēri no latvju dainām:
Es cimdiņa noadīju
Sila ziediem pušķodama;
Lai mīl mani tautu dēls,
Kā bitīte sila ziedu. B.V. 7249
Skuju zeme, skuju ļaudis,
Skujām kaisa istabiņu;
Es kaisīju bāliņos
Ar ozola lapiņām. B.V. 25825
Skaista meita pušķojas
Ar ābeles ziediņiem.
Nevīžoja rozes sēt,
Ne magoņu izravēt. B.V. 6492
Kā varam secināt no K. Pāvuliņa grāmatas “Pušķi un pušķojumi tautas tradīcijās” (Rīga,1931), labas lietas iztur laika pārbaudi un mēs šodien ļoti daudz, pat nezinot senās pušķošanas tradīcijas, tās piekopjam, gan materiālā, gan tehnikā. Dabas materiāls šobrīd ir ļoti aktuāls un ir atgriezies mūsu ikdienā vairāk kā vēl nekad, jo cilvēks ir noguris no urbanizācijas un sintētiskajiem materiāliem, viņš meklē dabīgo it visā. Pēc K. Pāvuliņa pētījuma izstādes dalībnieki veidoja autentiskus pušķojumus. Katrs izstādes darba autors veidoja savu oriģināldarbu, ņemot par pamatu seno pieredzi, ko sniedz K. Pāvuliņa grāmatā aprakstītais. Latvieši pušķoja māju no 12.gs. – 19.gs., bet sākot ar 20. gs. – viņi to sauc par rotāšanu.
Gadu simteņiem ilgi veidojusies mūsu tautas māksla, kuras paraugus varam skatīt seno mantu krātuvēs. To var skatīt arī mūsu izstādē. No šiem paraugiem redzam, ka mūsu senči labprāt savas lietas rotājuši jeb kā dainās min – pušķojuši. Latviešu sētā pušķošana saistās ar tīrību un čaklumu, kas bija vēlamie meitas tikumi. Pušķo pagalmu un nama durvis, logus, griestu sijas un istabas sienas.
Pušķošanai lietojuši niedres, rudzu vai kviešu salmus, olu čaumalas, zosu spalvu stiebrus, izveidojot no tiem dažādus vērumus un fantastiskas figūras. Tautā tos sauc par lukturi, puzuri, krīģi vai krīži, putni, spurguļi, tauriņi, saulītes (pakāra parasti griestu sijās, arī pie sienas), salmu valgi, salmu gredzenu ķēdes, līkumiņi, robiņi. u.c. Tos piestiprināja līkumoti gar sienām un arī pie griestu sijām.
Izstāde būs apskatāma līdz 5. jūnijam.
Visi laipni aicināti!
Informācija no Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja mājas lapas: http://lnvm.lv/?p=7598
Tautas lietišķās mākslas studijas „Rota” jubilejas izstāde “Latvietes pūrs” Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.
No šī gada 4. maija līdz 31. maijam Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izstāžu zālē apskatāma Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” tautas lietišķās mākslas studijas “Rota” 50 darba gadu jubilejas izstāde “Latvietes pūrs”.
Ideja par izstādes tēmu radās jau pirms četriem gadiem, kad tika uzsākta etnogrāfisko materiālu atlase no visiem Latvijas novadiem. Studijas dalībnieces izpētīja Kuldīgas novada muzeja, Piebalgas Novadpētniecības muzeja, Rīgas vēstures un Kuģniecības muzeja etnogrāfiskos fondus, kā arī Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja fondus no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta sākumam. Tajos atklājās brīnumaina latviešu etnogrāfiskā bagātība.
Šobrīd studijas darbi ir atraduši savas “mājas” un eksponēti kopā ar Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja restaurētajām koka lādēm.
Jaunradītie darbi ir segas, lakati, galdauti, dvieļi un cimdi. Lai uzsvērtu katra novada būtību un smalko niansi, izstādes izkārtojums ir sadalīts pa Latvijas novadiem.
Izstāde apskatāma saskaņā ar Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja cenrādi.
Informāciju sagatavoja:
Evija Zernevica
RD IKSD Kultūras un tautas mākslas centra „Ritums” projektu vadītāja
Evija.Zernevica@riga.lv
Izstāde "KOKS UN TEKSTĪLIJAS"
Gulbenes pilsētas kultūras centrā no 13VII–5VIII skatāma Tautas lietišķās mākslas studijas meistaru Dainas un Laimoņa Dziedātāju personālizstāde ‘’Koks un tekstīlijas’’ Izstāde atvērta darbdienās un 28.jūlijā no plkst.9.00 - 17.00.
Daina Dziedātāja Tautas lietišķās mākslas studijā ’’Sagša’’ darbojas no 1966. gada. Viņas rokdarbiem un audumiem piemīt precizitāte, smalkums un gaišums, kas balstīts uz latviešu tautas gara mantojuma tradīcijām.
Laimonis Dziedātājs Tautas lietišķās mākslas studijā ’’Sagša’’ darbojas no 1968. gada. Kokapstrādi apguvis Gulbenē pie pēckara laika labākajiem galdniekiem. No viņiem pārmantojis mēbeļu smalko apstrādes tehniku. Laimonis Dziedātājs augstu godā mūsu tautas mākslas tradīcijas. Uzkrātās zināšanas un prasmes meistaru virza radoši strādāt un pieņemt jaunus izaicinājumus/ senu koka lietu restaurēšana/.
Izstāde "LAKATS SKOLOTĀJAI"
TLMS "Bārbele" izstāde "Lakats skolotājai" ir noslēgusies. Izstāde tika veltīta studijas ilggadējai vadītājai, tautas daiļamata meistarei Annai Krauzei, viņas 90. dzimšanas dienas jubilejā.
"MĀKSLAS BARDAKS"
Mākslinieku savienības galerijā no 2011.gada 12. decembra līdz 30. decembrim notika jauns, atraktīvs Ziemassvētku projekts "Mākslas Bardaks".
Programmā profesionālās vizuālās mākslas, lietišķās mākslas un amtniecības darinājumu izstāde - pārdošana, radošās darbnīcas, interaktīvas spēles.
Mākslinieki tika lūgti gatavoties pirmajam svētku tirdziņam Mākslinieku namā!
Nolikums un dalībnieku anketas mājas lapā: www.makslasbardaks.lv
IZSTĀDE "Manas krāsainās darba dienas"
Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā līdz 2011.gada 15. novembrim bija apskatāma Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas vilnas lakatu izstāde ‘’Manas krāsainās darba dienas’’
Tautas lietišķās mākslas studija ‘’Sagša’’ dibināta 1952.gadā.Tautas kolektīva nosaukums piešķirts 1967.gadā. Studija ir Gulbenes pilsētas kultūras centra pašdarbības kolektīvs, kurā darbojas 33 dalībnieki - audējas, adītājas, rokdarbnieces, keramiķe un kokapstrādes meistars. TLMS ’’Sagša’’ Birutas Akmentiņas vadībā piedalās sava novada un republikas mēroga izstādēs, roku darba prasmju saglabāšanas projektos.
Izstāde ‘’Manas krāsainās darba dienas’’ ir par sajūtām. Vilnas lakats saistās ar omulību, siltumu, mīļumu un mieru. Krāsu salikumi izsauc prieku un izbrīnu: cik dažādi un neatkārtojami esam.
Lakatu kolekcija ir daļa no studijas izstādes, kas notiks Aizkrauklē šī gada nogalē.
IZSTĀDE Art Deco stils – starpkaru perioda mode
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle, Skārņu iela 10/20, Rīga
2010. gada 4. augusts – 31. oktobris
Modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Parīze) tērpu kolekcijas izstāde
IZSTĀDE - Halašas mežģīnes
2010.gada 26.jūlijā "Meistaru ielā" Rātes pasāžā, Jaunavu ielā, Rīgā notika tikšanās ar viesiem no Ungārijas, kuri ir atveduši uz Latviju unikālu Halašas mežģīņu izstādi. Pārstāvji no Ungārijas dalījās pieredzē un iepazinās ar LATVIEŠU TAUTAS MĀKSLAS SAVIENĪBAS darbību.
Attēlā viesi no Ungārijas, Kiškunhalašas pilsētas: Sarkadi Karoly - šoferis, Zajics Klara - mežģīņu darinātāja, Kiškunhalašas pilsētas rātes deputāts Dr. Komaromi Szilard - skolotājs,
Kiliti Zsuzsanna - Mežģīņu muzeja direktore un mežģīņu darbnīcas vadītāja, Juhasz Gabor - partnerpilsētu (sabiedrisko attiecību) koordinators
Daļa no izstādes apskatāma Aizkraukles Vēstures un mākslas muzejā "Kalna ziedi" visu augusta mēnesi.
Visas tiesības aizsargātas © Jebkāda informācijas izmantošana ir iespējama tikai un vienīgi ar iepriekšēju saskaņojumu. Ar saskaņojumu pārpublicēt lapas saturu var tikai uzstādot hipersaiti uz tautasmaksla.lv lapu blakus nokopētajam saturam. Kopēt lapas saturu, bildes un video failus bez atsauces uz biedrības "Latviešu tautas mākslas savienība" - tautasmaksla.lv lapu ir stingri aizliegts.
Biedrība "Latviešu tautas mākslas savienība".©