Latviešu tautas mākslas savienība
Kopš 2007.gada biedrība "Latviešu tautas mākslas savienība" tika uzņemta Eiropas Tautas mākslas un amatniecības federācijā EFACF, kopš 2021.gada mainīts nosaukums Eiropas Amatniecības organizācijā (ECO).
Eiropas Amatniecības organizācijas (ECO) Ģenerālās asamblejas sanāksme Bodo (2024.gadā Norvēģija)
Tika organizēta Eiropas Amatniecības organizācijas sanāksme Bodo, Norvēģijā no 31.maija līdz 2.jūnijam. Bodo pilsēta 2024.gadā ir Eiropas Kultūras galvaspislēta, kurā kultūras pasākumu ietvaros tika pastiprināti pieasaistīti interesenti par saistošajiem jautājumiem, to skaitā arī par lokālajām un staptautiskajām tautas māklas un amatniecības attīstības tendecēm. Sanāksmes ietvaros tika pārrunāti aktuālie jautājumi par amatniecību un mākslu. Tika apmeklēta starptautiska pinumu izstāde, apmeklēti muzeji, iepazīta vietējā kultūra, ņemta dalība starptautiskajos Tautastērpu svētkos. Asamblejas laikā notika valdes pārvēlēšanas un ar prieku varam iepazīstināt ar Eiropas Amatniecības organizācijas valdi 2024-2027.gadam - Solveiga Grinder (Norvēģijas Tautas mākslas un amatniecības asociācija - Norvēģijā), Gabriella Igyarto (NESZ/ Ungārijas tautas mākslinieku apvienība - Ungārijā), Liis Burk - ģenerālsekretāre (Igaunijas Tautas mākslas un amatniecības savienība - Igaunija) un Gita Prīberga (Biedrība "Latviešu tautas mākslas savienība" - Latvijā) valdes pārstāves vietniece. Ģenerālās asamblejas laikā tika iezīmēta nākamā tikšanās arī Latvijā - 2027. gadā.
Eiropas Amatniecības organizācijas (ECO) sanāksme Bratislavā (2023.gadā Slovākija)
Tika organizēta Eiropas Amatniecības organizācijas sanāksme Bratislavā, Slovākijā. Sanāksmes ietvaros tika pārrunāti aktuālie jautājumi par amatniecību un mākslu. Tika apmeklēts ULUV centrs un Tautas lietišķās mākslas muzejs un tā krājuma fondi. Apmeklēta starptautiskā pinumu izstāde un ņemta dalība konferencē par Ziemeļu (Nordic) ietekmi mākslā un amatniecībā Eiropā un pasaulē. Pēc sanāksmes Bratislavā, Latvijā tika organizēts seminārs par pieredzi, kas iegūta Bratislavā un interesentiem tika prezentētas divas prezentācijas "Labās prakses piemērs - biedrības Latviešu tautas mākslas savienība un Eiropas Amatniecības organizācijas sadarbība" un "Eiropas Amatniecības sēde Bratislavā, Slovākijā", kā vieslektors bija aicināts un piedalījās amerikāņu dizaineris Pols Hīsermeiers. Semināru papildināja filma "Radošais nemiers 2023" un meistaru pieredzes stāsti. (Dalību projektā finansiāli atbalsta VKKF).
Eiropas Amatniecības organizācijas (ECO) Ģenerālās asamblejas sanāksme Budapeštā (2022.gadā Ungārija)
Tika organizēta Eiropas Amatniecības organizācijas Ģeneralās asamblejas sanāksme Budapeštā, Ungārijā. Sanāksmes ietvaros tika pārrunāti aktuālie jautājumi par amatniecību un mākslu. Tika apmeklēts Ungārijas Lietišķās mākslas muzejs un amatniecības studijas, un lietišķās mākslas festivāls. No Latvijas pārstāvniecības puses tika demonstrētas divas prezentācijas - Dziesmu un deju svētku kustība (UNESCO) un Labās prakses piemērs "Nemateriālās kultūras mantojums - knipelētas mežģīnes". (Dalību projektā finansiāli atbalsta VKKF).
EFACF sanāksmes attālināti (2020.gadā Norvēģija, 2021.gadā Austrija)
Tika organizētas kārtējās Eiropas Tautas mākslas un amatniecības federācijas, šoreiz attālināti, statūtu maiņas ietvaros organizācijai nomainīts nosaukums uz European Craft Organization (ECO) (iepriekš European Folk Art and Craft Federation – turpmāk EFACF). Sanāksmes ietvaros tika pārrunāti jautājumi par amatniecību pandēmijas laikā - COVID 19 ietekme un radītās sekas amatniecības un mākslas sektorā.
EFACF sanāksme Tallinā, Igaunijā (2019.gada novembris)
Tika organizēta kārtējā EFACF sanāksmē Tallinā (Igaunija). Sanāksmes ietvaros tika apmeklēta konference un Mārtiņdienas amatnieku gadatirgus.
EFACF ģenerālās asamblejas sanāksme Rīgā (2018.gada jūlijs)
Tika organizēta kārtējā EFACF Ģenerālās asamblejas sēde Rīgā (Latvijā). Sēde notika Dziesmu un deju svētku laikā, sēdes ietvaros tika apmeklēta lietišķās mākslas izstāde „Radītprieks”, deju lieluzveduma ģenerālmēģinājums, kā arī tautas lietišķās mākslas gadatirgus Vērmanes dārzā.
EFACF ģenerālās asamblejas sanāksme Bratislavā (2015.gada septembris)
Tika organizēta kārtējā EFACF Ģenerālās asamblejas sēde Bratislavā (Slovākijā). Sēde notika laikā, kad Bratislavā notika ÚĽUV 70.gadadienas svētki, sēdes ietvaros tika apmeklēta izstāde „Mūsu stāsts”, tradicionālās amatniecības festivāls „Amatnieku dienas”, kā arī notika dalība tautas mākslas meistaru balvu pasniegšanā. Ģenerālās asamblejas sēdes laikā, tika veikta EFACF valdes pārvēlēšana, uz turpmāko termiņu valdē ievēlēti pārstāvji no Norvēģijas (Solveig Grinder), Zviedrijas (Anna Ahlin) un Igaunijas (Liina Veskimägi-Illiste).
2018.gadā tiek ieplānota EFACF sēde Latvijā.
Starptautiska izstāde „Neparastās mežģīnes” (2014.gada novembris – 2015.gada februāris)
Laikā no 2014.gada 11.novembra līdz 2015.gada 1.februārim Rīgā, sv. Pēterbaznīcā notika starptautiska izstāde „Neparastās mežģīnes. Ažūrs mākslā un amatniecībā”. Izstāde tika organizēta kā Rīga 2014 - Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākums un tajā piedalījās arī 21 ārzemju autors no Somijas, Vācijas, Norvēģijas, Bulgārijas, Anglijas, Francijas, Igaunijas, Lietuvas, Slovēnijas un Īrijas.
Starptautiska konference „Neparastās mežģīnes. Jaunrade un starpdisciplinārā sadarbība mākslā un amatniecībā” Rīga – Eiropas Kultūras galvaspilsēta – 2014 ietvaros (2014.gada novembris)
Izstādes „Neparastās mežģīnes” ietvaros no 19.nov. līdz 21.nov. notika starptautiska konference "Neparastās mežģīnes. Jaunrade un starpdisciplinārā sadarbība mākslā un amatniecībā". Saskaņā ar pašreizējiem centieniem Eiropā un visā pasaulē, panākt mākslas un amatniecības ilgtspējīgu attīstību un rūpes par kultūras mantojuma saglabāšanu un attīstību, konferencē notika diskusijas, pieredzes un viedokļu apmaiņa par kopējiem kultūras aspektiem un tik vajadzīgo dažādu kultūras jomu mijiedarbību Latvijā un Eiropā, kā arī pasaulē.
EFACF ģenerālā asamblejas sanāksme Rīgā (2014.gada novembris)
Ģenerālās asamblejas valdes sēdē, 2014.gada 18.novembrī Latvija kā viena no 10 EFACF dalībvalstīm, atskaitījās par savas institūcijas līmenī padarīto tradicionālās amatniecības saglabāšanā un attīstībā no 2012.līdz 2014.gadam. Tika veikti šīs sēdes organizatoriskie pienākumi, kā arī LTMS tika ievēlēta kā nākamās valdes vēlēšanu pārstāvis Bratislavā 2015.gada septembrī.
INNOCRAFTS projekta starp reģiona konference Rīgā (2014.gada jūnijs)
2014.gada jūnijā INNOCRAFTS projekta ietvaros plānota tikšanās Rīgā. Sakarā ar to, ka šajā projektā piedalījās 16 dalībvalstis un pārstāvji no tām apmeklēja Rīgu, kas cieši saistīti ar mākslu un amatniecību un tās attīstību, tā bija lieliska iespēja parādīt Rīgas meistaru darbus, veicināt diskusijas un dibināt kontaktus tālākajai sadarbībai (starptautiskie tirgi, gadatirgi, izstādes).
EFACF konference Somijā (2013.gada septembris)
Somijas amatniecības organizācija 2013.gadā svinēja 100 gadu jubileju un tās ietvaros notika dažādi pasākumi, kā nozīmīgākie no tiem Ģenerālās asamblejas valdes sēde 2013.gada 25.septembrī un konference „Kultūra dzīvo Amatniecībā”, kā arī meistardarbnīcu apmeklēšana Jyväskylä pilsētā 2013.gada 26.,27 septembrī. Ģenerālās asamblejas valdes sēdē, 2013.gada 25.septembrī, Latvija kā viena no 10 EFACF dalībvalstīm, atskaitījās par savas institūcijas līmenī padarīto tradicionālās amatniecības saglabāšanā un attīstībā no 2011.līdz 2013.gadam. Tika veikti šīs sēdes protokolista pienākumi, kā arī ieplānota nākamā asamblejas valdes tikšanās Latvijā – Rīgā 2014.gada rudenī.
Diskusijas REGIO projektā (2013.gada marts/aprīlis/maijs)
Sakarā ar Eiropas Savienības struktūrfondu 3.mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” starpreģionu sadarbības programmas „INTERREG IV C 2007. – 2013. gadam” apstiprināto projektu “INNOCRAFTS” (PVS ID 2951) un projekta realizētāju lūgumu izvirzīt ekspertu projekta veiksmīgai realizācijai no LTMS, G.Prīberga pārstāvēja biedrību LTMS projekta INTERREG IVC projekta „Reģionālā sadarbība amatniecības attīstībai” apaļā galda diskusijās:
2013.gada 22.martā «Inovācijas un dizains amatniecībā» Liepājā;
2013.gada 12.aprīlī «Amatu izglītība – iespējas, prestižs un nākotnes perspektīva» Valmierā;
2013.gada 26.aprīlī «Mārketings un internacionalizācijas iespējas amatniecībā» Rīgā;
2013.gada 10.maijā «Senās amatu prasmes – to nodošana un saglabāšana. Problēmas un iespējas» Līvānos;
2013.gada 31.maijā «Amatniecība un radošās industrijas» Bauskā.
Rīgas dienas Maskavā (2012.gada novembris)
Rīgas dienu ietvaros Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments sadarbībā ar LTMS organizēja izstādi "Rīgas meistari". Izstāde bija apskatāma Maskavas pilsētas muzejā no 2012.gada 14. novembra līdz 16. decembrim.
Projekts INNOCRAFTS (2012.-2014.gads)
Ar 1. augustu starptautisko jautājumu koordinatore G.Prīberga tiek izvirzīta darbam projektā INNOCRAFTS Eiropas Savienības Struktūrfondu 3.mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” starpreģionu sadarbības programmas “INTERREG IVC 2007.-2013.gadam” ietvaros. Ar RD IKSD uzaicinājumu Latviešu tautas mākslas savienība piedalās apvienotajos starpreģionu semināros un studiju vizītēs.
EFACF konference Stokholmā, Zviedrijā (2012.gada augusts)
18.- 20. augusts - LTMS piedalās Eiropas tautas mākslas amatniecības federācijas /EFACF Ģenerālās asamblejas konferencē Stokholmā, Zviedrijā un sniedz ziņojumu par padarīto Latviešu tautas mākslas savienībā pēdējo trīs gadu laikā. Šīs sanāksmes ietvaros, tika pārvēlēta EFACF valde, pieņemti jaunie statūti, vēlēšanu komisijā tika ievēlēta Latvijas Savienības deleģētā pārstāve Gita Prīberga. Tiek iezīmēta starptautiskas konferences par mākslas amatniecības attīstības jautājumiem organizēšana Latvijā 2014.gadā.
Starptautiska konference Slovēnijā (2012.gada aprīlis)
19.aprīlī Gradecas Mladinski Kultūras centrā notika Starptautiska konference, kura bija viens no lielākajiem kultūras pasākumiem Slovēnijā projekta „Maribora - Eiropas kultūras galvaspilsēta (ECC Maribor 2012)” ietvaros. Konferencē tika nolasīts referāts „Tautas lietišķā māksla un tradicionālā amatniecība Latvijā”. (Dalību projektā finansiāli atbalsta VKKF).
Starptautiskā mākslas un amatniecības izstādē Eiropa 2012 Slovēnijā un Austrijā (2012.gada apīlis/maijs/augusts/septembris)
No 18.aprīļa līdz 31.maijam Latviešu tautas mākslas savienība ar 9 meistaru 13 darbiem piedalās Starptautiskā mākslas un amatniecības izstādē Eiropa 2012 (ART@CRAFT 2012 EUROPE) Gradecas pilsētā, Slovēnijā. No 2012.gada 20.augusta līdz 15.septembrim izstāde turpinājās Klagenfurtes pilsētā, Austrijā
Starptautiska konference Tallinā (2011.gada novembris)
2011.gada 12.-13.novembrī Tallinā, Igaunijā notika Starptautiska konference ar pamattēmu "Ornaments - atslēga uz pasauli". Šīs konferences ietvaros bija tikšanās ar Starptautisko organizāciju - Eiropas tautas mākslas un amatniecības savienība. Latviešu tautas mākslas savienības vārdā Gita Prīberga sniedza ziņojumu par aktualitātēm tautas mākslā Latvijā un konferences dalībniekus iepazīstināja ar Dagmāras Prībergas zinātnisko referātu "Ornaments kā identitāte".
Rīgas dienas Sanktpēterburgā (2011.gada oktobris)
LTMS sadarbībā ar Rīgas domi organizēja tautas lietišķās mākslas izstādi „Rīgas meistari” Rīgas dienu ietvaros Sanktpēterburgā, Krievijas Etnogrāfiskajā muzejā.
Starptautiska konference Ungārijā (2011.gada augusts)
LTMS pārstāvēja Latviju 25. tautas mākslas festivālā Budapeštā, Ungārijā. Amatniecības meistari no visām trim Baltijas valstīm - Latvija, Lietuva un Igaunija - tika aicināti kā īpašie viesi.
Starptautiska konference Horvātijā (2010.gada oktobris)
Laikā no 3. oktobra līdz 6. oktobrim, ar daļēju VKKF finansiālu atbalstu, valdes priekšsēdētāja D.Prīberga kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes zinātniekiem pārstāvēja Latviju 5.Starptautiskajā konferencē "Tekstila maģiskā pasaule" Horvātijā. D.Prīberga piedalījās konferencē ar zinātnisku publikāciju un referātu "Ažūro tekstiliju (mežģīņu) sitematizācija un klasifikācija Latvijas teritorijā".
LTMS pieredzes apmaiņā pie tautas mākslas meistariem Lietuvā (2009.gada septembris)
LTMS pārstāvji devās pieredzes apmaiņā pie tautas mākslas meistariem uz Lietuvu. Tikšanās notika Viļņā, Kultūras un tautas mākslas centrā, kur tika apmeklēta arī lietuviešu tautas mākslas izstāde.
EFACF rīkotā konference Slovākijā (2009.gada augusts)
LTMS laikā no 2009.gada 27. augusta līdz 30. augustam Bratislavā, Slovākijā piedalījās Eiropas tautu mākslas un amatniecības federācijas (tekstā Federācija) rīkotajā konferencē, lai iepazīstinātu konferences dalībniekus ar tautas mākslas situāciju Latvijā un pieteiktu biedrības „Latviešu tautas mākslas savienība” iestāšanos Federācijā. Konferencē notika Federācijas valdes pārvēlēšanas. Viens no darba jautājumiem bija arī balsojums par Latvijas kā dalībvalsts uzņemšanu šajā starptautiskajā organizācijā.
Starptautiskais mežģīņu festivāls - izstāde Ungārijā (2009.gada aprīlis)
No 2009. gada 23. aprīļa līdz 26. aprīlim Tautas lietišķās mākslas studijas „Bārbele” (Rīga) un „Saulīte” (Valka) dalībnieces ar saviem darbiem piedalījās 10.Starptautiskajā mežģīņu festivālā Kiškunhalašā, Ungārijā.
Starptautiska konference „Tradicionālās tekstilijas Latvijā” (2008.gada jūlijs)
Latviešu tautas mākslas savienība laikā no 2008.gada 10. jūlija līdz 12. jūlijam Rīgā, Nacionālajā Vēstures muzejā organizēja Starptautisku konferenci „Tradicionālās tekstilijas Latvijā”. Konferencē piedalījās Eiropas valstu tautas mākslas un amatniecības federācijā sastāvošo organizāciju pārstāvji no Somijas, Slovākijas, Igaunijas, Zviedrijas, Dānijas u.c.
Konferences ietvaros dalībnieki tikās ar Latvijas meistariem, apmeklēja Etnogrāfisko Brīvdabas muzeju, kā arī Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku Noslēguma koncertus. Igaunijas tautas mākslas savienība ar savām tērpu kolekcijām piedalījās Dziesmu svētku izstādes „Es vidū” organizētajās modes parādēs, bet Eiropas valstu tautas mākslas un amatniecības federācija TLMS „Bārbele” telpās noturēja savu gadskārtējo valdes sēdi.
Visas tiesības aizsargātas © Jebkāda informācijas izmantošana ir iespējama tikai un vienīgi ar iepriekšēju saskaņojumu. Ar saskaņojumu pārpublicēt lapas saturu var tikai uzstādot hipersaiti uz tautasmaksla.lv lapu blakus nokopētajam saturam. Kopēt lapas saturu, bildes un video failus bez atsauces uz biedrības "Latviešu tautas mākslas savienība" - tautasmaksla.lv lapu ir stingri aizliegts.
Biedrība "Latviešu tautas mākslas savienība".©